YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yavuz Sultan Selim Köprüsü gün sayıyor
Yavuz Sultan Selim Köprüsü gün sayıyor
04 Haziran 2016 15:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete gireceği açıklanan 3. Boğaz Köprüsü'nün asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

Yapımına 29 Mayıs 2013 tarihinde başlanan 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin en önemli bölümü olan 3. Boğaz Köprüsü'nün otomobillerin geçeği bölümde asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

Asfaltlama öncesinde çelik tabliyelerin yüzeyleri paslanmaya karşı tamamen koruma altına aldığı belirtildi. Köprüye iki kademe halinde özel bir asfalt döküldüğü öğrenildi.

Asfalt çalışmalarının 11 bin 500 ton asfaltın gece gündüz yaklaşık 150 kişilik bir ekiple sürdürülen çalışmalar sonucu 2 aydan daha kısa bir sürede tamamlandığı belirtildi.

Köprüye amortisörler takılıyor

Öte yandan inşaatın önemli bir aşaması olan eğik askı halatlarının damper montajı işlemlerinin başladığı öğrenildi. 3.Boğaz Köprüsü'nü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri sırasında 176 adet eğik askı halatının montajı yapılmıştı.

Yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi yapılarak tamamlanan eğik askı halatlarında salınım yaşanmaması için amorsitörlü damper sistemi takılıyor.

İşletme binasının inşaatına başlandı

Bu arada köprü işletmesinin yer alacağı ana işletme binasında yapımına başlandı. Köprüyle ilgili ölçümlerin yapılacağı modern cihazlarında bulunacağı işletme binası köprünün Avrupa yakasında bulunan bölümünde inşa ediliyor. Çevresi şu an küçük bir kenti andıran ana şantiye binası tamamlandığında bölgedeki tek bina olarak kalacak.

Ağustos ağında tamamlanması bekleniyor

Köprüdeki çalışmalarla birlikte yürüyen otoyol çalışmalarının önümüzdeki Ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor.

Proje tamamlandığında Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları hem otoyolun şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolundaki yoğun trafiği rahatlatacak.

3. Boğaz Köprüsü ve otoyollarını kullanan araçlar İstanbula giriş yapmadan transit olarak geçebilecekler. 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolunun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığına teslim edilecek.

3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar olacak. Köprüden geçiş ücreti ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler