YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yassıada yapılaşmaya açılacak mı?
Yassıada yapılaşmaya açılacak mı?
20 Temmuz 2013 11:23
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yassıada’nın yapılaşmaya açılmayacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında Yassıada’nın müze ve demokrasi adası olacağını belirterek, “Yassıada’nın imar planında yapılaşma diye bir şey yok” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yassıada’nın 'demokrasi adası' olması talebiyle başlatılan projenin, bazı çevreler tarafından “Yassıada turizme açılıyor” şeklinde yansıtıldığını belirten Bakan Bayraktar, “Türkiye demokrasisine hançer vurulan Yassıada müze ve demokrasi adası olacaktır. Adnan Menderes ve arkadaşlarının hatıralarını incitecek yapılaşmaya izin vermeyiz” dedi.

Yassıada’nın turizme açılmadığının altını çizen Bakan Bayraktar “Yassıada da kültür merkezi ve müze yapacağız. Buralara gelen insanlar, bir gece kalmak isterse onlar içinde bir barınma yeri, bir butik otel şeklinde küçük bir şey yapılabilir. Ama burada oteller yapılmayacak. İmar planında böyle bir şey yok. Yassıada'da yapılaşma diye bir şey yok” dedi. Bakan Bayraktar, imar yönetmeliğinde, “cami” olarak belirtilen alanların bundan böyle 'ibadethane' olarak gösterileceğini söyledi.

Dünyada hoşgörünün arttığını dinler arasında yakınlaşma başladığını dile getiren Bakan Bayraktar, “Bizim de dinimizin farklı görüşleri ile bütünleşmemiz lazım. Mesela her Müslüman birazda Alevidir. Hz. Ali’yi sevmeyen Müslüman yoktur. Cemevlerini de artırmamız gerekiyorsa, yasal statüye kazandırmamız gerekiyorsa bunun çalışmalarını yapmalıyız. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanımızın, Başbakan Yardımcımızın çalışmaları var.

Cami tanımını imar yönetmeliğin de kaldırarak dini tesis dedik. Bizim artık birbirimizi ötekileştirmek, ayrıcalık yapmak gibi lüksümüz yok. Birbirimize daha çok sarılmalıyız, farklılarımızı zenginlik kabul etmeliyiz. Cemevlerini de bir külliye, kültür merkezi, ibadet yeri, 24 saat açık olan bir toplanma yeri gibi şekillendirmeliyiz. Türkiye’nin birleşmesi ve bütünleşmesinde bu çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler