YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasin’in katillerine 5 kez müebbet
Yasin’in katillerine 5 kez müebbet
06 Ekim 2015 07:57
Demirtaş’ın sokak çağrısıyla 50 cana kastedilen 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde Yasin Börü ve arkadaşlarını katledenler hakim karşısına çıktı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kobani'de bahanesiyle ederek yaptığı "sokağa çıkın" çağrısının ardından, 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen gösterilerde, Diyarbakır'da Yasin Börü ile arkadaşları Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un kurban eti dağıtırken hunharca katledilmesiyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. Güvenlik gerekçesiyle Ankara 2. Ağır Ceza'da görülen davada 26'sı tutuklu 34 sanık yargılanıyor.

İddianamede Yusuf Er, Ahmet Dakak, Hasan Gökguz, Riyat Güneş ve Yasin Börü'nün, 7 Ekim 2014'te, Diyarbakır'da, PKK/KCK terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradığı yer aldı. Emniyetteki ifadesinde 27 sanığı teşhis ettiğini beyan eden 2 sanık, mahkemede ifadesini reddetti. Duruşma salonuna Türkçe bilmeyen 4 sanık için de tercüman çağrıldı. Baronun bazı sanıklar için görevlendirdiği bir avukat, diğer sanık avukatlarının yanında vicdanen rahatsız olduğunu söyleyerek izleyicilerin bulunduğu alana geçti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hazırlanan iddianamede 34 kişi hakkında "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme ve devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozdukları" gerekçesiyle 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

DEMİRTAŞ NEDEN OLDU

Bu arada duruşmayı takip eden Yasin Börü'nün babası Fikri Börü, çocuklarının hunharca katlinde yüzde yüz Selahattin Demirtaş, Zübeyde Zümrüt ve Gülten Kışanak'ın parmağı olduğunu söyledi. Fikri Börü, "Açıkça sokağa dökülün çağrısı yaptılar. Sonra da çıkıp 'biz bu şekilde dememişiz' diyorlar, İnkar ediyorlar" dedi. Katledilen Hasan Gökguz'un babası Mehmet Gökguz ise olayları başlatan ve halkı sokağa dökenin Selahattin Demirtaş, Zübeyde Zümrüt, Gülten Kışanak'ın olduğunu kaydederek, "Bunlar, 'bütün sokakları Kobaniye çevirin' dediler ve onun için çevirdiler. Davacıyız" ifadelerini kullandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler