YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasin Börü davasında şaşırtan gelişme!
Yasin Börü davasında şaşırtan gelişme!
26 Kasım 2015 09:30
Diyarbakır'da Kobani olaylarında canice öldürülen Yasin Börü'nün davasında, şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Yasin Börü ve arkadaşlarının katili olarak suçlanan Ahmet Y. suç tarihinde cezaevinde olduğu öne sürüldü.

Diyarbakır’da, 6-7 Ekim 2014’te Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un öldürülmesine ilişkin 21’i tutuklu 34 sanığın yargılandığı davada, sanıklardan Ahmet Y., suç tarihinde daha önce işlediği bir suç nedeniyle cezaevinde hükümlü olarak bulunduğunu öne sürdü.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır’dan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen dava, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, müşteki avukatlarının salonu terk ettiğini tutanağa yazdırdıktan sonra, duruşmaya devam etti. Sanık Ahmet Yusufoğlu, bulunduğu cezaevinden görüntülü sistemle alınan ifadesinde, suç tarihinde daha önce işlediği bir suç nedeniyle Diyarbakır Kapılı Cezaevinde hükümlü olarak bulunduğunu bildirdi. Ahmet Y: “Bu olaylara katılmadım. Terör örgütü üyesi değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi. Sanık Ahmet T. de görüntülü sistemle alınan ifadesinde, olay tarihinde askerlik görevini yaptığını, Diyarbakır’da bulunmadığını, mahkemeye de bu yönde resmi evrak sunduğunu kaydetti.

‘Adil yargılama bitmiştir’

Bu arada duruşma salonunu terk eden müşteki avukatları ve yakınları adliye önünde basın açıklaması yaptı. Müşteki avukatlarından Selçuk Kar, dava soruşturmasının hukuka aykırı olarak yürütüldüğünü, delillerin tam olarak toplanmadığını ileri sürdü ve “İlk celsede özellikle mağdur tarafların yok sayılmasını görmemize rağmen itiraz etmedik. Adil bir yargılamanın uygun fiziki şartlarla olabileceğini söyledik. Ancak mahkeme yine bu talebimizi yok sayarak müdafi avukatları olmadan yargılamaya devam etmektedir. Şu an itibarıyla adil yargılama bitmiştir” diye konuştu. Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz ise davanın takipçisi olduklarını belirterek, “Azmettiricilerin de davaya dahil edilerek davanın genişletilmesini istiyoruz” dedi. Mahkeme, tutuklu sanıklar Abdulvahap Turan, Cihan Yıldız, Hasan Aldemir ve Rıdvan Baş’ın tahliyesine karar verdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler