YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasak kalktı, hainlerin tahribatı gün yüzüne çıktı
Diyarbakır Sur'da 14 sokakta operasyonların tamamlanmasının ardından 175 gün sonra evlerine dönen vatandaşlar, evlerinin kullanılmaz hale geldiğini görünce büyük şok yaşadı.
Yasak kalktı, hainlerin tahribatı gün yüzüne çıktı
22 Mayıs 2016 / 17:48 Güncelleme: 22 Mayıs 2016 / 17:49

Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık 2015 tarihinden beri sokağa çıkma yasağının devam ettiği 5 

mahalleye bağlı 14 sokakta yasak bugün kaldırılırken, bu sokaklarda oturan vatandaşlar yaklaşık 6 ay sonra ilk kez evlerini gördü. Yasağın kalkması ile birlikte Sur'daki tahribat ayrıntılı bir şekilde ortaya çıktı.

foto-367.jpg

Sur İlçesi'nin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerinde hendek kazan, barikat kuran, el yapımı patlayıcı tuzaklayan PKK'lılara yönelik 2 Aralık 2015 günü başlatılan operasyonlar kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı halen 5 mahallede devam ederken, bugün sabah saat 08.00'den itibaren söz konusu 3 mahallenin 14 sokağında uygulanan yasak kaldırıldı.

Bugün 14 sokakta yasağın kaldırılmasının ardından operasyonların başladığı dönemde terk ettiklerini evlerini yaklaşık 6 ay sonra görmeye gelenler şoke oldu. Yasağın ardından gördükleri manzara karşısında gözyaşı dökenler, manzarayı 'korkunç' diyerek değerlendirdi.

Operasyonda yoğun çatışmaların olduğu Fatihpaşa ve Hasırlı mahallelerinde çok sayıda evin yıkıldığı görülürken, bazı camilerin de tahrip olduğu gözlendi. 

Çatışmalar esnasında Hasırlı Mahallesi'nde bulunan Hacı Hamit Camii minaresinin tamamının yıkıldığı, kubbesinin de tahrip olduğu gözlendi.

Diyarbakır'ın en eski okulları arasında bulunan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Süleyman Nafiz İlkokulu'nun bir binası tamamıyla yıkılırken, okulun bulunduğu alanın ise beton bloklarla örüldüğü görüldü. Cami ve okulların yanı sıra bazı kiliseler de operasyonlarda zarar gördüğü belirtildi.


DHA

hızlı olmak
 // yamani
Devlet çok hızlı bir şekilde tahribatı belirleyerek en kısa sürede yeni binalar vatandaşa yapılmalıdır.Orada bulunan vatandaşlarımız da devlete kolaylık sağlamaları gerekir işin hızlanması için.Yani iş sürüncemeye bırakılmamalı mümkün olan en kısa sürede yaralar sarılmalıdır.Allan oradaki kardeşlerimizin ve devletimizin yardımcısı olsun. Vatandaşlarımızda sabırlı olmalı çünkü yapılacak işler çok büyük....
23 Mayıs 2016 Pazartesi 11:33
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler