YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralı 62 Peşmerge Türkiye'ye sevk edildi
Yaralı 62 Peşmerge Türkiye'ye sevk edildi
23 Eylül 2016 20:32
Irak'taki terör örgütü DAEŞ ile mücadele sırasında yaralanıp, bölgede tedavisi yapılamayan 62 Peşmerge Türkiye'ye gönderildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil Uluslararası Havalimanından yaralı 62 Peşmerge'yi uğurlamaya ailelerinin yanı sıra Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Peşmerge Bakanlığında Sağlık İşlerinden Sorumlu Dr. Muhsin Muhammed Reşid ve diğer hükümet yetkilileri katıldı.

Peşmergelerin Türkiye'ye gönderilmesine ilişkin havalimanında gazetecilere açıklama yapan Başkonsolos İnam, "DAEŞ ile mücadelede yaralanan 62 Peşmergeyi beraberlerindeki bazı refakatçilerle birlikte Türkiye'ye gönderiyoruz." dedi.

İnam, Türkiye olarak IKBY'ye her alanda destek çıkmaya gayret ettiklerini belirtti. İnam, DAEŞ ile mücadelenin bunlardan biri olduğunu söyleyerek, "Peşmerge DAEŞ ile mücadelede çok değerli bir hizmet veriyor. Bizler Türkiye olarak, hem dost hem de kardeş bir ülke olarak bu tedavileri üstlenmemiz yapabileceğimizin en asgarisidir." diye konuştu.

İnam, Türkiye'ye gidecek Peşmergelerin en kısa zamanda iyileşmesi temennisinde bulundu.

Peşmerge Bakanlığında Sağlık İşlerinden Sorumlu Dr. Reşid de Türkiye'nin Peşmerge güçlerine ilk defa yardım etmediğini hatırlatarak son iki yılda 450 Peşmerge'nin farklı tarihlerde Türkiye'de tedavi edildiğini dile getirdi.

"Peşmerge'nin en çok tedavi gördüğü ülke Türkiye'dir"

Türkiye'nin tüm yaralı Peşmergelerin yol masrafları dahil olmak üzere her şeyini üstlendiğini dile getiren Reşid, "Türkiye Peşmergelerin tedavi edilmesi konusunda bize çok yardımcı oluyor. Kendilerine halkımız adına teşekkür ediyoruz. Son iki yılda Peşmerge'nin en çok tedavi edildiği ülke Türkiye'dir." diye konuştu.

"Türkiye bizi unutmadı"

Musul'un doğusundaki Keske bölgesindeki bir çatışmada ayağından yararlanan, bu nedenle yürümekte zorluk çeken Karwan Hasan da ikinci kez tedavi olmaya gittiği Türkiye'nin kendilerini unutmadığını söyledi.

Diyala'nın Celavla kasabasında iki yıl önce ayağından yaralanan ve koltuk değneği yardımıyla yürüyen Muhammed Kasım ise daha önce tedavi için Yunanistan'a gönderildiğini ancak orada tam olarak iyileşemediğini,Türk doktorların ellerinde şifa aradığını aktardı.  

Yaralı Peşmergeler, Erbil Uluslararası Havalimanından tarifeli uçakla  Ankara Esenboğa Havalimanına hareket etti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler