YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanıyor ama ısıtmıyor!
Yanıyor ama ısıtmıyor!
17 Aralık 2009 19:50
Yoksullara 'ısıtmayan' 300 tonluk kömür yardımı

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere Pülümür Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelen kömürlerin, laboratuvar analiz sonuçlarının olumsuz çıkması nedeniyle iadesine karar verildi.

Pülümür Kaymakamı Deniz Pişkin, önceki yıllarda vakıf aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kömürlerin kalitesiz olduğu yönünde şikayetler gelmesi üzerine, bu yıl tahlil yaptırdıkları nı söyledi.

Kaymakam Pişkin, Erzincan Şeker Fabrikası'na yaptırılan ilk laboratuvar analiz sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine, durumun satıcı firmaya bildirildiğini kaydetti. Pişkin, firmanın Türk Akreditasyon Kurumunca akredite edilmiş bir laboratuvarın analiz sonuçlarını kabul edeceğini bildirmesi üzerine, kömür numunelerinin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü kanalıyla Elazığ İli Kalkındırma ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarına gönderildiğini ifade etti.

Burada yapılan laboratuvar analizi sonucu tanzim edilen raporda, 13.01.2005 tarih ve 25699 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinin 23'üncü Maddesinde ve 25.08.2009 tarih ve 2009/17 nolu Tunceli İl Mahalli Çevre Kurulu Kararında belirtilen sınır değerlerin aşıldığının tespit edildiğini bildiren Pişkin, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda söz konusu numuneye ait kül oranı yüksek fakat kalorisi düşük kömürün ilimiz sınırları dahilinde ısınma amaçlı olarak kullanılmasının mümkün olmadığını ve vakfımıza teslim edilmiş kömürün gerekli tedbirlerin alınarak iadesinin sağlanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğüne durumu yazılı olarak bildirdik. Vakfımızca her kış düzenli olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılan kömürlerin finansmanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. İhale sonucu ilgili firmalar eliyle ilçelere sevkıyatı yapılan kömürün vatandaşımı za sosyal yardım amaçlı olarak karşılıksız veriliyor olması, bu kömürün standartlar ın altında, kalitesiz ve ucuz kömür olduğu anlamını taşımaz. Burada yalnızca, ihale sonucu ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kaliteli kömür temin ve teslim etme yükümlülüğü olan firmanın ihmal ve kusuru söz konusudur."

Devletin vatandaşlarına en kaliteli mal ve hizmet sunumu için çalıştığını ifade eden Kaymakam Pişkin, "Ben de kendi ilçemde bu görevi yerine getirmekle yükümlü idareci olarak, hem ilgili firmanın devletimizi zarara uğratmasını engellemiş, hem de kendi vatandaşlarımın ısınırken temiz hava soluma hakkını da korumuş oldum" dedi.

Pişkin, analiz sonucu olumsuz çıkan kömürlerin, toplam 300 ton olduğunu söyledi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler