YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangın kısmen kontrol altına alındı
Yangın kısmen kontrol altına alındı
01 Ağustos 2013 11:53
Balıkesir'in Kepsut ilçesinde çıkan orman yangını, 3. günün sabahında kısmen kontrol altına alınırken, ekipler, "kök yangını"nın rüzgarla canlanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Salı günü öğleden sonra başlayan yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

Ekipler, iki güne yakın süredir uykusuzluklarına rağmen yeşilin yok olmaması için canla başla çaba harcıyor. Yoğun mücadele sonucunda yangın, gece saatlerinde yapılan kritik müdahaleyle kısmen kontrol altına alındı. İş makineleriyle şerit halinde açılan yollar sayesinde yangın bir alanda hapsedildi ve ilerlemesi durduruldu.

Korkulu rüyaları "kök yangını"nın rüzgarla canlanmaması için ekipler, çalışmalarını havadan ve karadan hız kesmeden sürdürüyor. Öyle ki, yangın işçilerine göre, kök içinde uyuyan ateş, rüzgarla alevlenip yeşili yok ediyor. Kök içindeki ateş 3 gün içten içe yanıp, rüzgarla bir anda toprak yüzeyine çıkabiliyor, ardından ağacı ve çevresini alevler sarabiliyor.

Ateş yağmuru yangını büyüttü

Yangın başladığından bu yana en büyük sıkıntı rüzgar oldu. Rüzgar, tutuşan kuru otları metrelerce uzağa taşıdığı için bir çeşit "ateş yağmuru" oluşturdu. Bir alanda söndürülmeye çalışılan yangın, rüzgarın taşıdığı yanan kutu ot parçaları yüzünden 100 metrenin üzerinde ileriye sıçrayabildi. Bu nedenle yangın, oldukça geniş bir alana yayıldı ve müdahalesi çok zor oldu.

Akçakertil Gözteleme Kulesi görevlileri, tüm alanı her saniye gözlemleyerek dumanın çıktığı yere anında müdahale edilmesini sağlıyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler