YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yangın bize geç haber verildi"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Galatasaray Üniversitesi'nde çıkan yangından dolayı İstanbul itfaiyesine yöneltilen suçlamalara cevap verdi.
"Yangın bize geç haber verildi"
23 Ocak 2013 / 15:58 Güncelleme: 23 Ocak 2013 / 16:09

 

Topbaş, Otobüs AŞ'nin sıkıştırılmış doğalgazla çalıştırılan 42 otobüsünün hizmete alım töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin ''İtfaiyenin, 'Yangın söndü' diye tutanak tuttuğu, olay yerinden ayrılırken yangının devam ettiğini görüp, döndüğü yönünde iddialar var. İtfaiyenin ihmali var mı '' sorusuna Topbaş, itfaiyenin müdahalede bulunduğu hiçbir yerde anında tutanak tutmadığını, itfaiyenin yangın mahallinde müdahalesini yaptığını, daha sonra rapor için çalışma yürüttüğünü belirterek, ''Orada birileri yazı yazmışlar, kendi aralarında tutanak tutmuşlar. Bunu medyamız maalesef itfaiye tutanağı diye aldı'' diye konuştu.
 
Topbaş, 142 yıllık binanın önemli tarihi yapılardan biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
 
''Maalesef, koruma-kullanma dengesini iyi kurmadığımız için bu sonuçları yaşamaktayız. Teknik adam olarak söylemek isterim ki, tarihi binaların geçmişteki elektrik donatıları, sistemleri daha zayıf yapılmaktaydı. Çünkü o zaman bu kadar elektronik cihazlar yoktu. Elektrik ve elektronik cihazları yükledikçe, fişlere çok fazla daha cihaz taktıkça yükü çekemeyen kablolar tutuşuyor. Çıra gibi yanıyor. Borular içerisinde de gittiği yere kadar, çatı aralarına kadar gidebilir. Demek ki, bu tesisatların tarihi ve eski binalarda, yeni katılan ve getirilen birtakım cihazları ilave ettikçe de yenilenmesi ve kesitlerinin değişmesi gerekiyor.''
 
 
''Yargısız infazları kabul etmem mümkün değil''
 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, New York itfaiyesine eşdeğer ekipmana ve güce sahip olduklarını vurgulayarak, ''Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi anlamda araç gereç aldık. Beşiktaş'ta, bu bina da dahil olmak üzere 57 bina üzerinde geçen yıl yangın senaryoları yapmışız. Raporları var. 'Olası yangında nasıl, ne yapmak gerekir ve bununla ilgili ne tedbir alınması gerekir ' Bu raporları çıkarmışız. İtfaiyemize yönelik birtakım yargısız infazları da kabul etmem mümkün değil'' diye konuştu.
 
Topbaş, görgü tanıklarının ifadelerine göre, saat 19.05'te dumanların çıktığı, 19.07'de de yangının başladığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
''Oradaki görevlilerin, mevcut tüplerle yangını söndürmeye çalıştıkları söyleniyor. Bize ancak 19.36'da yani yangından yarım saat sonra haber veriliyor. İtfaiyemiz de 6 dakika sonra yerinde müdahale ediyor. 6 dakika sonra orada varız. 36 araçla ve ciddi ekipmanla orada teyakkuz halindeyiz ve çalışmaları yapmışız. Bunların net olarak bilinmesi lazım. Ne zaman ihbar geldi, kaç dakikada oraya gittik, bunların hepsi kayıtlarda var. Bize gelen ihbardan 6 dakika sonra ekibimiz orada müdahale eder durumda. İlk ekip gidiyor ve müdahaleye başlıyor.''
 
Farklı ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin, çalışma alanlarında yer değiştirdiğine dikkati çeken Topbaş, ''itfaiyeciler bıraktı gitti'' yaklaşımının doğru olmadığını, itfaiye personelinin konularında uzman olduğunu ve yangınlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bildiğini anlattı.
 
 
 
AA
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler