YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanardağın kül bulutları mı?
Yanardağın kül bulutları mı?
11 Mayıs 2010 20:22
Çanakkale Boğazı'nda beklenen kül bulutu vatandaşları tedirgin etti

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, İzlanda'daki volkanın yaydığı kül bulutları sebebiyle Çanakkale Boğazı'nı uçuşlara kapatması vatandaşları tedirgin etti.
 

Olayı duyan vatandaşlar, kordon boyuna çıkarak kül bulutunu görmeye çalıştı. Boğaz üzerinde yerden 20 bin feete kadar olan sahada saat 15.00 itibariyle 4 saatlik uçuş yasağı getirildiğini televizyon ve internet sitelerinden duyan vatandaşlar, kendini kordona attı.
 

Kordon boyunda gezintiye çıkanlar, kül bulutunun zararları konusunda endişelerini dile getirdi. Bulutun gelme saati olan 15.00'ten itibaren deniz kenarında dolaştıklarını kaydeden Saffet Kaya, "Sanırım saat 04.00'ten sonra uçuşlar iptal edilmiş. O sebeple kül bulutunu bekliyoruz ama henüz yok görünürde." dedi.
 

Mustafa Akel ise, "Açıkçası neden geldiğini bilmiyoruz. Uçuşlar iptal olmuş. Biz de şu anda kordonda yürüyoruz. Herhangi bir tedbir alınmamış." şeklinde konuştu.
 

Arif Keskin de, "Biz de yeni öğrendik. Sabahtan beri oturuyorum burada, kül bulutunu göremedim. Öyle bir şey yok." dedi.
Yetkililer, kül bulutunun terk ettiği hava sahasında bıraktığı yoğunluğun, uçak motorlarında arızaya sebep olabileceğini belirtti. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler