YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanan Osmanlı Pazarı'nın enkazı temizleniyor
Yanan Osmanlı Pazarı'nın enkazı temizleniyor
22 Aralık 2015 14:39
Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hafta sonunda tamamen yanarak kullanılamaz hale gelen Keçiören Osmanlı Halk Pazarı'nın bulunduğu alanı çok sayıda iş makinesiyle temizlemeye başladı.

Hafta sonunda çıkan yangında 253 dükkanın tamamen yandığı Keçiören Osmanlı Halk Pazarı'nın esnafının, dün Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptığı toplantıda alınan karar doğrultusunda, dükkanlar yeniden ve daha modern şekilde yapılacak. 

KISA SÜREDE TAMAMLANACAK
    
Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgilere göre; Keçiören Osmanlı Halk Pazarı ile ilgili hemen ihaleye çıkılacak ve 1 hafta içinde ihale süreci tamamlanacak. Bu süreçte de alandaki demir yığınları, hurdalar toplanıp, alan temiz ve düzgün hale getirilecek. Esnafın isteği doğrultusunda yeni çarşı prefabrik olacağı için Halk Pazarı'nın yapımının da 3 ay içinde tamamlanması öngörülüyor. 

UZAY ÇATILI OLACAK
    
Alınan bilgiye göre, yeni Osmanlı Halk Pazarı'nın üst kısmı "uzay çatı" sistemiyle yapılacak ve eskisine göre de daha yüksek olacak. Pazarın ısınabilmesi için bir ısıtma ve soğutma merkezi de yapılacak. Isıtma sistemi, esnafın küçük olan işyerlerini daha fazla daraltmamak için de tavan kısmına monte edilmesi planlanıyor. Yeni projede, tuvaletlerin yerin altına alınması (yolun altına ya da parkın içine yapılması) da öngörülüyor. 
    
Eski haline uygun 253 dükkanın yer alacağı projede, pazar yerinin projesi yandığı için esnafın vereceği taslak çizimlerle, yeni proje eski haline uygun yapılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğiyle, Osmanlı Halk Pazarı kısa sürede tamamlanarak, esnaf yeni işyerlerine yerleşecek. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler