YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalan ihbar yapan muhtar görevden uzaklaştırıldı
Yalan ihbar yapan muhtar görevden uzaklaştırıldı
05 Ocak 2014 19:46
Bitlis’in Hizan ilçesinde, köyünün yolunu ulaşıma açtırmak için asılsız ihbar yapan Oymapınar Köyü Muhtarı Rahmi Güzel görevden uzaklaştırıldı.

Bitlis'te 15 gün önce etkili olan yoğun kar yağışı sonrası birçok köy yolu gibi Hizan ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Oymapınar köyünün de yolu ulaşıma kapandı. Köy Muhtarı Rahmi Güzel, köylerinin hemen yanındaki dağlık alanda 7 kişinin donmak üzere olduğunu ve yollarının bir an önce açılmasını istedi. Bunun üzerine karla mücadele ekipleri, Oymapınar köyüne doğru yola çıktı. Yaklaşık 2 saatlik çalışma sonrası köye ulaşan ekipler, 7 kişinin donmak üzere olduğu ihbarının asılsız olduğunu öğrenip, durumu Hizan Kaymakamı Sedat İnci'ye bildirdi. Bunun üzerine asılsız ihbar yapan Muhtar Güzel hakkında işlem başlatıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne de vekaleten bakan Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güzel'in görevden uzaklaştırıldığını belirterek, "Kar yağışı ile birlikte yolları kapanan köylerden ekiplere hasta ihbarlarının yanında Hizan’a bağlı Oymapınar köyünden de 7 kişinin donmak üzere olduğu ve yolun açılması gerektiği ihbarı geldi. Köy Muhtarı Rahmi Güzel'in ihbarı üzerine ekipler zorlu şartlarda Oymapınar köyüne ulaştı. İhbarın asılsız olduğu orada ortaya çıktı. Bu durum kaymakamlığa bildirilince kaymakamımız da muhtar Güzel'i görevinden uzaklaştırdı. Bu tür asılsız ihbarlardan dolayı asıl ihtiyaç olan bölgelere ulaşmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

Bebek anne karnında öldü iddiası

İddialara göre kurtarma ekipleri diğer köyde bir hamile hastayı kurtarmaya giderken Oymapınar köyündeki İhbarı değerlendirerek döndü. Diğer köyde bekleyen hamile kadının köy korucularının yardımıyla askeri helikopter tarafından Bitlis Devlet Hastanesine kaldırıldığı ancak hastanede yapılan tetkiklerde bebeğin anne karnında öldüğü iddia ediliyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler