YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yabancılar kaplıcalara akın etti
Yabancılar kaplıcalara akın etti
13 Aralık 2015 13:43
Türkiye'nin önemli termal turizm merkezlerinden Yalova'nın Termal ilçesindeki kaplıcalar, yerli turistlerin yanı sıra yabancılardan da ilgi görüyor.

Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayata geçirdikleri yeni yatırımlarla kaplıca turizminde artan bir potansiyele sahip olduklarını söyledi.

Yerli ve yabancı turist sayısında bu senenin ocak-kasım döneminde 1 milyon gecelemeyi aştıklarını belirten Atik, "Bu 1 milyon gecelemenin yaklaşık yüzde 10'u Rus turistlere ait. Rusların yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'dan da çok sayıda turisti ağırlamaya devam ediyoruz" dedi.
Atik, yabancı turist sayısında gerek yıl sonuna kadar gerekse 2016'nın ilk aylarında azalma beklemediklerini ifade etti. Bunun, Termal'de Sağlık Bakanlığı ile diğer özel işletmelerin rezervasyonlarından anlaşılabildiğini dile getiren Atik, şöyle konuştu:
"Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gelişmeler hepimizin malumu. Buna karşın Rus turistlerin gerek seyahat acenteleriyle görüşmelerimizde gerekse gözlemlerimize göre, şu ana kadar Termal'de kaplıcalarla ilgili Rus turist sayısında herhangi bir düşüş yaşanmadı. Rus turistlerin aklıselim davrandığını, rezervasyonlarının aynen devam ettiğini, iptallerin olmadığını ve onların kaplıca geleneğinden vazgeçmediğini görüyoruz. Hem Termal halkı hem de işletmelerimiz adına, burada Rus turistlerin seyahatlerini devam ettirmesi bizi memnun ediyor."

"RUSLAR KAPLICALARA ÇOK DÜŞKÜN"

Seyahat acenteleri aracılığıyla Rus turistlerin çarşamba, cumartesi ve pazar günlerinde Termal'e geldiğini bildiren Atik, bazılarının günübirlik, kimilerinin ise haftalık olarak konakladığını aktardı. Atik, şunları kaydetti:

"Turistik açıdan, Rus halkının kendi hükümetlerinin söylemlerinin dışında hareket ettiğini ve onların aldığı kararlara çok uymadığını Termal'de ve Yalova'da görüyoruz. Ruslar, kaplıcalara çok düşkün. Özellikle kış aylarında burayı, yazın da deniz, kıyı ve güneşi tercih ediyorlar. Dolayısıyla kaplıca turizmini başlattığımız 2004 yılından itibaren önemli sayıda Rus turist ağırlıyoruz. Bu sayı da her geçen gün artıyor. Turistik tesislerimizin sayısının artması ile Rus turist sayımızın da arttığını görüyoruz. Bu kriz döneminde bunun aşağı düşeceği ile ilgili birtakım söylemler vardı ama biz bunu burada yaşamadık. Rusya Devlet Başkanı'nın, kaplıcalarımıza gelip Türkiye'nin ne kadar güzel olduğunu görmesini isterim."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler