YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
X-ray kalktı yolcular rahatladı
X-ray kalktı yolcular rahatladı
27 Ocak 2016 16:16
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi, İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminal girişindeki x-ray cihazların kalkmasıyla hem güvenliğin arttığını hem de insanların rahatladığını belirtti.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, havacılıkta uçağın ve uçuşun korunmasının esas olduğunu dile getirerek, "Bu nedenle x-ray cihazlarının kalkmasıyla hem güvenlik arttı hem de terminal içindeki yoğun gürültü kalktı, şimdi büyük bir sakinlik var. Aramalardan dolayı gerilen insanlar, artık daha sakin" dedi.

Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havalimanı girişlerinin hızlı ve güvenli olması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ilk olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminal girişindeki x-ray cihazının kaldırıldığını ifade ederek, 6 ay önce gerçekleştirilen uygulamanın çok başarılı olduğunu söyledi.

Söz konusu havalimanında bugüne kadar herhangi bir güvenlik riski olmadığını dile getiren Ekşi, "Tam tersine bizim beklemediğimiz yan faydaları oldu. Eskiden terminal içinde yoğun bir gürültü vardı. Uçağa yetişmek isteyen insanların güvenlik kapılarındaki aramaları nedeniyle yaşanan gürültü artık yaşanmıyor. Havalimanında şu anda büyük bir sakinlik var. Havayolları müdürlerinin söylediğine göre, check-in bankolarına aramalardan dolayı gerilen insanların, kızgınlıkla geldiklerini, şimdi ise yolcuların gayet sakin bir şekilde bankolara gelerek işlemlerini yaptırıyorlar" diye konuştu.

Havacılıkta uçağı ve uçuşu korumanın esas olduğunu, binaları korumak amacıyla terminal girişlerinde arama yapmanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığını belirten Ekşi, havalimanlarında yapılan aramaların tehlikeli maddenin uçağa girişini engellemeyi amaçladığı kaydetti.

Antalya ve Esenboğa havalimanları x-ray cihazlarının kaldırılması için gerekli çalışmalarının hemen hemen tamamlandığını dile getiren Ekşi, söz konusu havalimanlarının mülki idare amirlerinin vereceği karara göre geçişin gerçekleşeceğini kaydetti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler