YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vicdan hırsızları Soma’da işbaşı yaptı
Dolandırıcılar Soma faciasını fırsata çevirdi. Sahte dernek makbuzu keserek sokakta para toplayan vicdan hırsızları, cep telefonlarına ulaştıkları vatandaşlardan da hesap numarası ile yardım istiyorlar.
Vicdan hırsızları Soma’da işbaşı yaptı
29 Mayıs 2014 / 11:16 Güncelleme: 29 Mayıs 2014 / 11:25

Soma’da yaşanan maden faciasının ardından fırsatçılar zaman kaybetmeden harekete geçti. Stargazete'de yer alan habere göre, sahte dernek makbuzları hazırlayan dolandırıcılar, sokaklarda vatandaşları çevirerek ‘Soma’ya yardım’ adı altında para toplamaya başladı. Vicdan yoksunu fırsatçılar ayrıca, kapı kapı dolaşarak gelirinin Soma’ya gönderileceğini söyledikleri çakmak, kalem, defter gibi ürünleri de satıyor.

Adeta bir çete gibi çalışan dolandırıcıların bir diğer yöntemi ise cep telefonundan arayarak yardım toplamak. Vatandaşları cep telefonlarında arayıp hesap numarası vererek yardım isteyen bu fırsatçıların bu yöntemle kısa süre içinde büyük miktarda bağış topladıkları belirtiliyor.

Bu insanlığa sığmaz

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar vatandaşlardan bu yönde şikayetler aldıklarını dile getirerek “Dönem dönem bu tür olaylar karşısında vatandaşların vicdanını istismar eden kişiler ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz; bu tür resmi olmayan dernek veya vakıf elbisesi giymiş kişiler, topladıkları paraları ceplerine indiriyorlar. Bu paraların hiçbiri ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyor.

Akıllı olmak da fayda var” dedi.  Tüketici Hakları Federasyonu Başkanı Sıtkı Yılmaz ise “Duygu ve haysiyetten uzak bu kişiler buradan bile fırsat doğuruyor. Bu insanlığa sığmaz. Bu tür durumları tüketici dernek ve birlikleri hatta devlet kurularına şikayet edelim” dedi. Resmi olarak açıklanan kuruluşların dışında çok güvenilir olmayan kişi veya kurumlara itibar etmemeleri konusunda vatandaşı uyaran Yılmaz “Verdiğiniz yardımın nereye gittiğini sorgulayın” dedi.

Valilik vatandaşları uyardı

Manisa Valiliği bu tür durumlara karşı vatandaşların dikkatli olması ve resmi ve hayır kurumları dışında herhangi bir dernek veya vakıfa yardım yapılmamasını belirtti. Valilik açıklamasında “Emniyet Teşkilatı’ndan Soma’yı istismar etmek suretiyle yasal olmayan yollarla yardım kampanyası düzenlendiği duyumları alınıyor.

Kendilerini vakıf veya dernek olarak tanıtan bu kişiler hayatını kaybeden veya yaralı kurtulan işçilerimizin geride kalan eş ve çocuklarının eğitim, tedavi, bakım ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması yönünde çalıştıklarını belirtiyorlar. Vatandaşların bu tür dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri ve Manisa Valiliği sitesinde de yer alan yardım hesaplarına yönelmeleri gerekmektedir” denildi.

Sahte dernekle vurgun

Bağış karşılığında kesilen makbuzların üzerinde yazan ‘Güveneller Derneği’ adında bir derneğin olmadığı ortaya çıktı. Bu tür dolandırıcılık vakaları büyükşehirlerde ve insanların yoğun olduğu kalabalık noktalarda yapılıyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler