YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşlar ihbar etti, 247 kaçak yakalandı
Vatandaşlar ihbar etti, 247 kaçak yakalandı
28 Aralık 2015 13:49
Muğla'nın Marmaris ilçesinde son iki günde Yunan adalarına geçmeye çalışan 247 kaçak, vatandaşların ihbarı üzerine yakalandı.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris'te katıldığı programda yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere Irak ve Afganistan uyruklu kişilerin, "fırsatçılar" nedeniyle denizlerde boğulduğunu belirterek, bu nedenle vatandaşlardan olağan dışı durumları ihbar etmelerini istediğini hatırlattı.

Söz konusu çağrı üzerine ihbarlarda ciddi artış yaşandığına dikkati çeken Çiçek, iki günde 247 kaçağın Marmaris açıklarında ölümden kurtarıldığını söyledi.

Çiçek, vatandaşların duyarlılığının insanları ölümden kurtardığını anlatarak, "Bu insanlar ölmesin, hiç yere canlarından oluyorlar. Bu organizatörlerin insanlar üzerinden kazandıkları paraları onlara haram edeceğiz. İnsan üzerinden para alan ve onun ölümüne sebep olanları asla affetmeyeceğiz" diye konuştu.

"Bu, bizim insanlık görevimiz"

Vatandaşların ihbarlarıyla hayat kurtaracaklarını vurgulayan Çiçek, kaçak geçişleri organize edenlerin de gerekli cezayı çekeceklerini belirtti.

Çiçek, "Denizde hiç yere canları gidiyor bu insanların. Gitmesinler, ölmesinler. Bu, bizim insanlık görevimiz. Jandarma, emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, özellikle mültecilerin hayatını kurtarabilmek için gece gündüz denizde. Sizler de gördüğünüzü hemen haber verin" ifadelerini kullandı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler