YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'da terör operasyonu: 12 gözaltı
Van'da terör operasyonu: 12 gözaltı
28 Aralık 2013 17:41
Genelkurmay, Van'da "terör örgütüne üye olmak ve yardım yataklık yapmak" suçlarını örgütlü olarak işlediğinden şüphelenilen kişilere yönelik operasyonda 12 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin internet sitesinde yer alan açıklamada, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin dün gerçekleştirdikleri faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Deniz Kuvvetleri Komuntanlığına bağlı iki harp gemisinin Birleşmiş Milletler ve NATO görevlerini icra ettiği ve sekiz harp gemisi ile milli görevlerin gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki bir arama kurtarma gemisinin de Ege Denizi'nde karakol görevini yerine getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden Türk F-16 uçağına, Yunanistan'ın Skiros meydanından kalkan F-16 uçaklarınca 50 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulduğu, dört F-16 uçağının da Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi.

Van'da operasyon

Yurtiçi olaylara yönelik açıklamada da Van İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü unsurlarınca dün saat 05.30’dan itibaren, Merkez, Saray ve Özalp ilçeleri ve köylerinde, "Terör örgütüne üye olmak, yardım yataklık, örgüte eleman temin etmek, halktan zorla para toplamak ve propaganda yapmak" suçlarını örgütlü olarak işlediğinden şüphelenilen kişilere yönelik 12 ayrı adrese operasyon icra edildiği bildirildi.

Van İl Jandarma Komutanlığından, 11 jandarma özel harekat timi, 5 jandarma iç güvenlik timi, 2 jandarma asayiş timi, 7 istihbarat unsuru, 3 komando unsuru ve 2 teröristle mücadele unsurunun katıldığı operasyonda, jandarma bölgesinde sekiz, polis bölgesinde ise dört noktada arama yapıldığı, 12 şüphelinin gözaltına alındığı, bir Kalaşnikof piyade tüfeği (1 şarjör ve 31 mermi), bir tabanca (bir şarjör ve sekiz mermi), 20 bin dolar ile 120 bin lira nakit para, bir sim kart, örgüte ait ihtiyaç listesi ve muhtelif doküman ele geçirildiği ifade edildi.

Hakkari/Şemdinli Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığınca, alınan bir duyum üzerine de Şemdinli ilçe merkezinin 10 kilometre kuzeybatısında, Üzümkıran mevkisinde bulunan bir menfez içerisinde arama yapıldığı ve toprağa gömülü 9 savunma tipi el bombası (4'ü Rus, 5'i Alman menşeli), 3 AK-47 Kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 169 AK-47 Kalaşnikof piyade tüfeği mermisi, 26 Kanas mermisi, 5 BKC mermisi, 13 dokuz milimetre tabanca mermisi ele geçirildiği belirtildi.

Sikorsky ile organ nakli

Açıklamada, Edirne Trakya Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden bir kişinin kalbinin, Edirne’den Çorlu Hava Meydan Komutanlığına nakli için Başbakanlık İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetim Başkanlığınca helikopter talep edildiği, bunun üzerine 4’üncü Kara Havacılık Komutanlığına ait ve Samandra/İstanbul’da konuşlu bir S-70 Sikorsky helikopterin görevlendirildiği bildirildi.

Helikopterin saat 04.30'da Samandra’dan kalkarak, 05.25’te Edirne’ye intikal ettiği, yetkili sağlık ekibiyle söz konusu organı saat 07.00'de Edirne’den alarak, saat 07.35'te Çorlu Hava Meydan Komutanlığına naklettiği kaydedildi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler