YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'da bir karakol daha kapatıldı!
Van'da bir karakol daha kapatıldı!
05 Temmuz 2013 16:11
Van’da güvenlik sorunu yaşanmadığı gerekçesiyle bir karakol daha kapatıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde sınıra inşa edilen karakollar, çözüm süreciyle birlikte kapatılmaya başlandı.

Van’ın Gevaş ilçesinin Koçak köyünde bunun Koçak Jandarma Karakolu da süreçle birlikte kapatılıyor. Gevaş ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Koçak Jandarma Karakolu, 1997 yılında artan asayiş olayları nedeniyle yaptırılmış, bölgede asayiş olaylarının tamamen bitme noktasına gelmesinden dolayı daha kapatılması kararlaştırıldı. Karakolun kapanmasına köylüler üzülürken, verilen veda yemeği sonrası köylü ve askerler birbirlerine sarılarak ayrıldı. Köylülerin organizesiyle Koçak Jandarma Karakolu’nda görevli askerlere veda yemeği verildi.

Verilen yemeğin ardından Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, devletin ihtiyaç olan yere karakol yaptığını, ihtiyaç olmayan bölgelerde de karakolları kapattığını söyledi.

Koçak köyü ve çevresinde olayların kayda değer olmayacak ölçüde azaldığına dikkat çeken Yüzer, "Vedalaşma için Koçak’a geldik. Bu köyümüzün karakolunu kapatıyoruz. 2001 yılından bu yana bölgede 16 karakol kapattık. Bu köyümüzde de hiç bir sorun yaşanmıyordu. Buradaki tablo askerler ve köylülerin bir aile gibi olduğunu gösteriyor. Bu karakolun kapatılma kararı uzun bir çalışmanın ardından alınmıştır. Ancak çözüm süreci de mutlaka etkili olmuştur. Bundan sonra askerlerimiz Gevaş ilçesinin başka bölgelerinde vatani hizmetlerine devam edecek. Karakolumuzun binasını da kamunun başka birimlerinin hizmetine ya da köy muhtarlarımıza vereceğiz. Buradaki askerlerimizde Gevaş ilçesi sınırlarındaki yerlerde vatani görevlerine devam edecektir” dedi.

Hüzünlü veda

Kurutlu Köyü Muhtarı Hüseyin Taş ise herhangi bir olayın olmaması nedeniyle karakollarının kapatıldığını ifade ederek, “Tabii ki buna seviniyoruz, ama bizim tek üzüntümüz bu askerlerimizden ayrılıyor olmamız. Çünkü bizler birer aile olduk, bunlar bizim çocuklarımız. Bizim evlatlarımız, nasıl buradan başka illere vatani görevlerini yapmak için gidiyorlarsa, buraya gelenlerde aynı öyle ve bizlerin birer evladı gibidir. Bizler onlara yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Gidecek olmalarından dolayı üzüntülüyüz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından askerler ve köylüler birbirine sarılarak ayrıldı. Köyün çocukları ise asker ağabeyleriyle uzun uzun sohbet ederek, onlardan ayrılmak istemediler. Vedalaşmanın ardından, askerlerin ilerleyen günlerde karakolu boşaltacağı belirtildi.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler