YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'da 6 ayda 7 karakol kapatıldı
Van'da 6 ayda 7 karakol kapatıldı
04 Temmuz 2013 17:17
Van Valisi Münir Karaloğlu, "2003 ile 2013 arasında, Van İl Jandarma Komutanlığı sorumluluğunda 15 karakol, 1 Ocak'tan 31 Haziran'a kadar da 7 jandarma karakolunu kapatmışız" dedi.

Van Valiliği tarafından yürütülen "Vatandaş memnuniyeti projesi" kapsamında başarılı olan polis ve jandarma personelleri, kent merkezinde bulunan bir otelde düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Vatandaşlara sunulan hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında polis ve jandarmadan hizmet alan vatandaşlar arasında yapılan anket ve telefon görüşmeleriyle birimlerin başarı oranları belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda polis ve jandarmadan başarılı olan personellere Vali Karaloğlu, tarafından ödülleri verildi.

Yapılan anketler sonucunda vatandaş memnuniyetinin yüzde 100'e yakın olmasının mutluluk veren bir gelişme olduğunu söyleyen Karaloğlu, bu projeyle eksiklerini görme imkanı buldularını da açıkladı.

Güvenlik güçleriyle ilgili vatandaşın algısının da değiştiğini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını anımsatan Karaloğlu, "Burada amacımız vatandaşa sunduğumuz hizmetlerin kalitesini ölçmek, varsa eksiğimiz onu gidermek.

Bugün vatandaş memnuyetimizin yükseldiğini görmenin mutluluğunu yaşıyonuz, Vatandaşlar artık, 'Sanki eski emniyet gitmiş, yerine başka insanlar gelmiş' diyor. Eğer bunu vatandaşlara söyletebiliyorsak, kamu görevlileri olarak vatandaşa hizmet sunan görevi hizmet sunmak olan insanlar olarak ne mutlu bize. Biz insan odaklı vatandaş odaklı çalışıyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Bizim varlık sebebimiz vatandaşa hizmettir" dedi.

"6 ayda 7 karakol kapattık"

Çözüm sürecinde yeni karakolların yapılmasıyla ilgili protestolara da değinen Vali Karaloğlu, yeni karakolların yapılmadığını, eski karakolların yenilendiğini kaydetti.

Son 6 ayda Van'da 7 karakolun kapatıldığını söyleyen Karaloğlu, "Son zamanlarda özellikle yenilenen karakollarla ilgili bir spekülasyon var. 'Terör bitti, çözüm sürecindeyiz. Niye bu karakollar yenileniyor. Neden yapımı durdurulmuyor' deniyor. 2003 ile 2013 arasında Van İl Jandarma sorumluluğunda 15 karakol kapatmışız. 2013 yılında 7 jandarma karakolu kapatmışız. 6 ayda 7 karakol kapattık.

İl merkezinde Bardakçı, Bahçesarayda Paşaköy, Gevaş'ta Töreli, Özalp'ta Hacıali, Aşağı Balçıklı, Muradiye'de Gönderme, Gürpınar'da da Zernek karakollarını kapatmışız. Yeni karakol yapılmıyor mevcut karakollar yenileniyor. Devletin imkanları arttıkça, kamu hizmeti sunduğumuz mekanların da niteliği artıyor.

Okullarımız, adliye binalarımız yenileniyor. Kamuya hizmet verdiğimiz karakol noklarını neden yenilemeyelim. Oralar, vatan evlatlarımızı iskan ettiğimiz mekanlardır. Onların nitelikleri yaşam koşulları doğrultusunda arttırılmalıdır. Karakollar yenileniyor, buna mecburuz. Bu karakollarda vatanın evlatları kalıyor" diye konuştu.

Bu konuyu doğru yerden tartışmak gerektiğini kaydeden Karaloğlu, "Terör bitse de biz vatandaşa güvenlik hizmeti vermek zorundayız. Buna devam edeceğiz. Vatadaşın can ve mal güvenliğini korumak zorundayız.

Bunun için niteliği yüksek jandarma karakolları ve polis merkezlerine ihtiaçımız var. Terör bitti diye, çözüm sürecindeyiz diye, zehir tacirleriyle, uyuşturucu tacirleriyle mücadele etmeyecek miyiz. Gençlerimizi zehirlemelerine, Avrupa gençlerini zehirlemelerine göz mü yumacağız. Sadece Van'da değil her yerde karakollar var ve onlarda yenileniyor" dedi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler