YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van, hayalet şehir olma yolunda...
Van, hayalet şehir olma yolunda...
27 Kasım 2011 14:38
Van'da, depremin ardından, soğuk havanın da etkisiyle zor koşullarda yaşayan vatandaşlar, başka illerdeki yakınlarının yanına göç ediyor.

Van Özalp Karayolu üzerinde bulunan Şehirlerarası Otobüs Terminali, son bir aydır en kalabalık günlerini yaşıyor. Arka arkaya yaşanan depremlerin ardından, evleri yıkılan ya da büyük hasar gören çok sayıda kişi, soğuk kış koşullarından etkilenmemek için başka illerdeki yakınlarının yanına gidiyor.

Kış aylarını geçirmek ya da yeni bir yaşam kurmak için kenti terk eden vatandaşlar, buradan ayrılmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Çocuklarını eğitimlerini sürdürmeleri için Mersin'e gönderen Bülent Telli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da okulların kapalı olduğunu, çocuklarının eğitimlerine devam etmesi için akrabalarının yanına gönderdiklerini söyledi.

Mersin'de bir okula çocuklarının kayıtlarını yaptırdıklarını ifade eden Telli, ''Mersin'de kardeşim var çocuklarımı onların yanına gönderiyorum. Burada işlerimi bitirdiğimiz zaman biz de ayrılacağız'' dedi.

Hüzünlü ayrılık

Doğup büyüdüğü şehir olan Van'dan ayrılırken hüzünlenen 30 yaşındaki 3 çocuk annesi Cemile Orhan ise, Mersin'e gittiğini ve dönüşünün belli olmadığını söyledi. Orhan, hayata artık Mersin'de akrabalarının yanında devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Adana'ya bilet alıp gitmeye hazırlanan Kıymet Toraman de, ''Depremden dolayı gidiyoruz. Uzun yıllar yaşadığım şehirden ayrılmak beni çok üzüyor. Van'ı çok seviyorum ama gitmek zorundayım'' diye konuştu.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler