YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ünlü tarihçi İstiklal Şairi'ni anlattı
Ünlü tarihçi İstiklal Şairi'ni anlattı
15 Mart 2013 14:56
Ünlü tarihçi, yazar Talha Uğurluel, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabulünün 92. yıldönümünde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlattı.

 

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Bir Aksiyon İnsanı Mehmet Akif” adlı söyleşiye katılan Küçükçekmeceli vatandaşlar, Talha Uğurluel’in eşşiz anlatımıyla Mısır’dan İstanbul’a İstiklal Şairiyle birlikte yolculuk yaptı.
 
"Akif'in Mısır'daki evine sahip çıkmalıyız"
 
Uğurluel, katılımcılara barkovizyondan Mehmet Akif’in 11 yılını geçirdiği Mısır, Helvan’daki evinden seslenerek başladığı konuşmasında, İstiklal Şairinin evinde şu anda Helvanlı bir ailenin yaşadığını belirterek yetkililerin bu eve sahip çıkması gerektiğini söyledi.
 
"Milli Mücadele'nin destekçisi oldu"
 
Ersoy’un, Kuran-ı Kerim’in mealini yazarak ve Kahire Üniversitesi’nde ders vererek Mısır’daki günlerini geçirdiğini kaydeden Uğurluel, “Mehmet Akif Ersoy, birçok dili ana dili gibi konuşan güngörmüş bir aydın ve vatanın kurtuluşunda çok çabası olan bir insandır” dedi. Edebiyata olan ilgisi ve hassas yapısına rağmen, küçük yaşta babasını kaybeden Mehmet Akif Ersoy’un ailesine bakmak zorunda kalması nedeniyle baytar mektebini seçtiğini belirten Uğurluel, İstiklal Şairinin hayatının zorluklarla geçtiğini, Kurtuluş Savaşı zamanlarında da Anadolu’nun dört bir yanını dolaşarak milli mücadeleye destek verdiğini dile getirdi.
 
"İstiklal marşı dört kez okunarak kabul edildi"
 
“Çok hassas biri, bir haksızlık gördüğü zaman içinde tutamıyor ve hemen karşı çıkıyor. Aynı zamanda sözünün de eri. Arkadaşı ile birbirlerine söz veriyorlar savaş zamanında; eğer ikimizden biri ölürse, hayatta kalan ölen kişinin çocuklarını da evlat edinecek ve onlara babalık yapacak diye. Mehmet Akif’in arkadaşı ölüyor ve onun 3 çocuğunu da kendi 5 evladıyla birlikte büyütüyor. İstiklal Marşı’nı yazması karşılığında verilmek istenen 500 lirayı da kabul etmemiş, ‘Ben istiklal Marşı’nı parayla yazmam.’demiştir” diyerek İstiklal Şairinin kişilik özelliklerinden de bahseden Talha Uğurluel, 92 yıl önce Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşının TBMM’de dört kez okunarak kabul edildiğini ifade etti.
 
 
İHA
Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler