YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite öğrencisinden "semazen robot"
Üniversite öğrencisinden "semazen robot"
21 Aralık 2015 12:49
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Elektrik Elektronik Bölümü öğrencisi Mustafa Türkcan, Mevlana Celaleddin Rumi'nin 742. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla sema gösterisi yapan robot tasarladı.

KBÜ Proje Tasarım ve Geliştirme Kulübü üyesi Türkcan, üç arkadaşının yardımıyla 3 günlük çalışmanın sonunda geliştirdikleri yazılım sayesinde 30 santimetre boyunda "semazen robot" yaptı.
Mevlevi kıyafetleriyle donatılan ve başına sikke konulan robot, cep telefonuyla uzaktan kumanda edilebiliyor ve 5 dakika boyunca eğilerek selam verdikten sonra gösteri sunabiliyor.
Türkcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, robotun Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla kentteki etkinliklerde gösteri sunacağını söyledi.
Robotları çoğaltıp, yazılım sayesinde çeşitli figürleri de ekleyerek özel gösteri grubu yapmayı planladıklarını ifade eden Türkcan, "Mevlana Celaleddin Rumi'nin Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla böyle bir robot yapmayı planladık. Robotu yaparken elektrik dersinden öğrendiğimiz teknikleri uyguladık" diye konuştu.

"Neden daha büyüğü olmasın"

Robot için herhangi bir bütçe ayırmadıklarını ve robotu hurda parçaları toplayarak ürettiklerini anlatan Türkcan, "Robotumuzda 6 motor var. Bu motorları kendi tasarladığımız kart sayesinde beli bir hareketler çizelgesi doğrultusunda yönlendiriyoruz. Başladığımız bu çalışmada, robot sayısını artırarak 'semazen robotlarla' gösteri yapmayı planlıyoruz. Bizim Proje Tasarım ve Geliştirme Kulübü olarak bazı çalışmalarımız var. 'Neden daha büyüğü olmasın ' diye düşünüyoruz. Karabük Üniversitesi bize güzel imkanlar sunuyor" ifadelerini kullandı.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler