YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umutlar tükenmedi
Bakan Yıldız: Patlamanın nedeni bulunamadı
Umutlar tükenmedi
17 Mayıs 2010 / 23:58 Güncelleme: 18 Mayıs 2010 / 00:01

Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen patlamada eksi 540 kodunda kalan 32 işçiye ulaşılama çabaları devam ediyor.

BAKAN: PATLAMANIN NEDENİ BULUNAMADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle ilgili, ''Yüksek basınçlı patlamanın nereden kaynaklandığını bulabilmiş değiliz'' dedi.

Bakan Yıldız, beraberinde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte geldiği TTK Karadon Müessesesi Gelik İşletme Müdürlüğündeki 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, ocaktaki işçilerin ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet dilediğini söyledi.

Hizmet alımı yöntemiyle çalışanların bulunduğu ocakta bir kaza meydana geldiğine işaret eden Yıldız, şöyle konuştu:

''Bunun sebeplerine, teknik gerekçelerine inmek, söz söylemek mümkün değil. Oradaki manüel ve otomatik cihazlarla beraber karbonmonoksit ve metan gazı ölçümleri zamanında yapılmış. Yüksek basınçlı patlamanın nereden kaynaklandığını bulabilmiş değiliz. Burada bir derdimiz, arkadaşlara bir an önce sağlık ve sıhhatleriyle ulaşmak. Burada gece gündüz demeden dakikaları dahi tutarak çalışacağız. TTK, özellikle Zonguldak'ta yıllardan beri devam eden tecrübeli arkadaşların bulunduğu kurumdur.''

Yıldız, gazetecilerin sorularını da ''Ocakta 2 mühendis bulunmaktadır. Ölçümlerle ilgili dakika dakika kayıtlar tutuluyor'' diye yanıtladı.

Bakanlar, ocağın çevresinde bekleyen işçilerin yakınlarına bilgiler aktardılar. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler