YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umut nerede, sabırlar tükeniyor!
Umut nerede, sabırlar tükeniyor!
29 Mart 2010 16:33
YİBO'dan kaybolan Umut7u arama çalışmaları sürüyor fakat şimdiye kadar en ufak bir sonuç alınmaması da moralleri olumsuz etkiliyor

Uşak'ın Eşme ilçesinde, 23 Mart günü kaybolan Eşme Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencisi 10 yaşındaki Umut Balık'ın bulunması için arama çalışmaları sürüyor.

Eşme Kaymakamı Selami Kaya, yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının çok yönlü olarak sürdürüldüğünü, ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Tüm bilgilerin hassasiyetle değerlendirildiğini belirten Kaymakam Kaya, çalışmaların sonuç alınıncaya kadar süreceğini vurguladı.

Valilik Afet ve Acil Durum Müdürü İsmail Karaalp ise ekiplerin arazide yaya olarak arama çalışmalarını sürdürdüğünü, dalgıç ekiplerinin ise göletlerdeki aramalara ara verdiğini söyledi.

Dalgıçların şu ana kadar 50'ye yakın gölette arama yaptığını aktaran Karaalp, dalgıçların bundan sonra gelecek ihbarlar üzerine dalış gerçekleştireceğini, bu yüzden ilçede bekletildiğini açıkladı.


GÖLETLERDE SONARLI ARAMA


Kayıp çocuğun aranması çalışmalarına destek vermek için Eşme'ye gelen Su Hayattır Platformu (SUHAP) ve Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) Başkanı İsmail Atalay, göletlerde ve sulak alanlarda sonarlı arama yapacaklarını bildirdi.

Atalay, arama çalışmalarını yönlendiren Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy ile görüştüklerini, arama çalışmalarına katkı sağlamak istediklerini belirterek, şu bilgiyi verdi:

''Dalgıçlar kendi imkanlarıyla göletlerde arama yaptı. Ancak bu yöntem çok zaman alan ve meşakkatli bir yöntem. Göletlerdeki aramaları hızlandırmak için sonar kullanmanın uygun olduğunu düşünüyoruz. Bir bot yardımıyla göletlerde sonar yardımıyla arama yapacağız. Konuyla ilgili olarak Vali Yardımcımız bizi arama çalışmalarını yürüten Afet ve Acil Durum Müdürü İsmail Karaalp ile görüştürdü. Bir mutabakata vardık. Yarın temin edeceğimiz bir bot yardımıyla büyük göletlerde arama yapacağız. Biz de sivil toplum örgütü olarak arama çalışmalarına katkı sağlayacağız. Tek isteğimiz Umut'u sağ salim bulmak.''

Bu arada Uşak Valisi Özdemir Çakacak, konuyla ilgili olarak bu sabah Uşak Jandarma Komutan Vekili Jandarma Binbaşı Osman Tobbaş, Emniyet Müdürü Cafer Şahin ve Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ile basına kapalı değerlendirme toplantısı yaptı.

Öte yandan, Uşak Emniyet Müdürlüğünün arama çalışmalarını hızlandırmak için bölgeye takviye polis gönderdiği, Milli Eğitim Bakanlığının da olayla ilgili araştırma yapmak için üç müfettiş görevlendirdiği ve bu kişilerin Uşak'a gelmek üzere yola çıktığı öğrenildi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler