YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludağ'daki yangın devam ediyor
Uludağ'daki yangın devam ediyor
07 Aralık 2011 09:33
Bursa'da Uludağ'ın eteklerinde çıkan gazel yangınının lodosun da etkisiyle yayıldığı bildirildi.

Bursa'nın Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık köyünün üst kısmında yer alan Uludağ'ın eteklerinde önceki gün çıkan ve dün akşam saatlerinde çember içine alınan, ancak gece lodosun etkisiyle yeniden yayılan gazel yangınının, tamamen kontrol altına alındığı bildirildi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Uludağ eteklerindeki ''gazel yangını'', ekiplerin mücadelesi ve sabah saatlerinde başlayan hafif yağmurun etkisiyle tamamen kontrol altına alındı.

Ankara'dan gönderilen 2 uçağın da çalışmalara katıldığını belirten yetkililer, söndürme çalışmalarında artık sona yaklaştıklarını, ekiplerin de tamamen tedbir amacıyla bölgede bekletildiğini bildirdiler.

LODOS'UN ETKİSİYLE YAYILDI

Bursa'nın Yıldırım ilçesi Cumalıkızık köyünün üst kısmında yer alan Uludağ'ın eteklerinde çıkan ve gündüz saatlerinde çember içine alınan gazel yangınının lodosun etkisiyle yayıldığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yaptığı açıklamada, Uludağ eteklerinde çıkan ''gazel yangını''nın gündüz saatlerinde kontrol altına alındığını ancak tam söndürülemediğini belirtti.

Özellikle iki dere arasında sıkışan yangının lodosun etkisiyle yaprakların uçuşması sonucunda bir derenin diğer tarafına sıçradığını ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

''Sıçradığı bölgeye hiçbir aracımızla geçemiyoruz. Derenin öbür tarafında yol yok. Bölge çok sarp olduğundan müdahale etmek olanaksız. Hamamlıkızık köyü tarafından sabaha kadar dozerle yol açıp, erkenden itfaiye araçları ve arazözlerle müdahale edeceğiz. Sabahın erken saatlerinde havadan iki adet yangın söndürme uçağıyla da müdahale ederek yangını söndürmeyi planlıyoruz.''

Sadece yaprak yangını olsa da daha fazla büyümeden söndürmek istediklerini vurgulayan Coşkun, ''Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sabahın erken saatlerinden itibaren bölgede yağış olacağını duyurdu. Umarız tahminler doğru çıkar ve yağmur bize yardım eder. Yarın itibarıyla yangını ağaçlara sıçramadan ve fazla zarar vermeden söndürmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Coşkun, bölgede 30 civarında itfaiye aracı ve arazözün hazır bekletildiğini bildirdi.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler