YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uçurumdan atlayan 230 koyun telef oldu
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kar yağışı ve sis nedeniyle sürüden ayrılan 330 koyundan 230'u, uçurumdan düşmeleri sonucu telef oldu
Uçurumdan atlayan 230 koyun telef oldu
24 Ekim 2014 / 16:42 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 16:43

Yüksekova ilçesinde kar yağışı ve sis nedeniyle sürüden  ayrılan 330 koyundan 230'u, içlerinden birinin uçurumdan uçurumdan düşmeleri  sonucu telef oldu, 100 koyun ise kayboldu.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Güçlü köyünün Duraklı mezrasındaki  vatandaşlara ait koyunlardan 330'u, Solinan Yaylası'nda otlatılırken, kar yağışı  ve sis nedeniyle sürüden ayrıldı.

Koyunlardan birinin uçurumdan düşmesiyle ardından atlayan 230 koyun  telef oldu, 100 koyun ise kayboldu.

Çobanların durumu bildirmesi üzerine, 3 gündür karlı dağlarda  hayvanlarını arayan köylüler, telef olan koyunlarını bir dağın yamacında buldu.

Koyunları telef olan Behram çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  kar yağışı ve sis nedeniyle sürüden ayrılarak kaybolan koyunlarını günlerdir  aradıklarını söyledi.

Telef olan koyunları, bir dağın yamacında bulduklarını anlatan Çiçek,  şöyle konuştu:

"Koyunlardan biri atlayınca ardından atlayan 230 koyunumuz telef oldu.  100 koyunumuz da kayıp. 3 gün önceki kar yağışı ve tipi nedeniyle çobanlar ve  koyunlarımız yaylada mahsur kaldı. Durumu haber alınca köylülerle mahsur kalan  çobanları ve bir kısım koyunu uzun bir aramanın sonucunda bulduk ve köye  ulaştırdık fakat sürüden ayrılan 330 koyunu bulamadık. İlk gün fırtına ve kar  yağışı nedeniyle arama çalışmalarına ara verdik. Havaların düzelmesiyle 2 gündür  karlı dağlarda hayvanlarımızı arıyoruz. bugün kaybolan koyunlarımızdan 230'unu  telef olmuş halde bulduk. Koyunlarımız uçurumdan düşmüş. Kaybolan koyunları da  arıyoruz. Zararımız çok büyük ve devletten yardım bekliyoruz."

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri de köye gelerek  incelemelerde bulundu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler