YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç HDP milletvekilinden Cizre için açlık grevi
Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) üç milletvekili, Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşananları protesto etmek için İçişleri Bakanlığı'nda açlık grevine başladı.
Üç HDP milletvekilinden Cizre için açlık grevi
28 Ocak 2016 / 08:50 Güncelleme: 28 Ocak 2016 / 09:08

HDP Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir; eylemlerine gerekçe olarak, "Cizre'de beş gündür ateş altında tutulan, beşi kan kaybından yaşamını yitirmiş çoğu ağır yaralı sivillerin hastaneye nakli için" bugün bakanlık nezdinde yürüttükleri girişimlerin sonuç vermemesini gösterdi.

Üç HDP milletvekili, açlık grevini, cenaze ve yaralıların ateş altındaki binadan hastaneye nakilleri sağlanıncaya, sağlık hakkı ve yaşam güvenceleri ile ilgili koşullar yerine getirilinceye kadar sürdüreceklerini duyurdu.

Milletvekillerinin kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamadan bazı satırlar şöyle:

"Bakanlık yetkililerinin verdiği taahhütler ve bilgiler, Cizre yerelinden bize ulaşan bilgiler ile tamamen çelişmektedir. Ambulansların cenazeleri ve yaralıları almak üzere gönderilmesi yerine, yaralıların bulunduğu bina ve civarı zırhlı araçlarla tekrar ateş altına alınmıştır.

"Tüm çabalarımıza rağmen, görüşmeler esnasında yaralı ve hastaneye götürülemeyen yurttaşlardan Nusret Bayar da yaşamını yitirmiştir. Her an yeni ölümlerin gerçekleşmesi riski ile karşı karşıyayız...

"Hükümete, AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler ile iç hukuka riayet etmesi, Cizre'de yeni ölümler yaşanmadan gerekli insani girişimleri bir an önce sonuca ulaştırması çağrımızı yineliyoruz."

Bakan Yardımcısı ile görüşmüşlerdi

HDP heyeti bugün Ankara'da İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ile görüşmüştü.
Heyet görüşme sonrası, Cizre Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans ve sağlık ekiplerinin, Şırnak'a bağlı ilçede bodrum katında beş cenaze ve iki ağır yaralının da bulunduğu eve gönderileceğini açıklamıştı.

BBC Türkçe'ye konuşan bu kişilerden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Yavuzel, evdeki yaralıların çoğunun kendisi gibi DBP Parti Meclisi üyesi, parti çalışanları ve aktivistleri olduğunu söylemişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Cizre'deki son durumla ilgili olarak devlete sorumluluk yükleyen ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebini de kapsayan bir başvuru ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) göreve çağırmıştı.

GEBERİN ŞEREFSİZLER.
 // ADEMOĞLU
Pislik yemekten vaz geçin şerefsizler.Pislik hainler topunuz geberin....
28 Ocak 2016 Perşembe 17:13
terör
 // hakikat
bırakın gebersinler zaten bu ülkenin nimetlerini haketmiyorlar...
28 Ocak 2016 Perşembe 16:13
 // mert
Muhtemelen bu eyleme kürdüm veya aleviyim diyen yerli taşnaklar ile pakraduni yurttaşlarımızın büyük bölümü dolaylı dolaysız kaos desteği vereceklerdir....
28 Ocak 2016 15:37
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler