YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’nin en modern camisi
Türkiye’nin en modern camisi
16 Temmuz 2014 17:55
İzmir’de bulunan Emir Sultan Camisi, bir insanın secdedeki halini anımsatan mimarisi ve Allah lafzını andıran yapısıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Emir Sultan Camisi, eşsiz mimarisi ve otopark, kreş, kütüphane gibi özellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İçinde Kur’an Kursu, dersane, müftülük, otopark, konferans salonu ve kreş gibi pek çok sosyal-kültürel yapıları barındıran caminin mimarisi de vatandaşların ilgisini çekiyor.

Caminin dış görünüşünün secdedeki bir insan figürüne benzediğini söyleyen Gaziemir İlçe Müftüsü Mustafa Temel, “Burası sadece bir cami değil aynı zamanda bir kültür merkezidir” dedi. Gaziemir’de göreve başladıkları zaman aynı yerde 90 metrekarelik yıkık dökük bir mescit olduğunu söyleyen Temel, şöyle konuştu: “Avrupa’dan bir takım projeler getirmiştim. Mimarlara verdim. Bu projelerden rahmetli Yavuz Selim Barbaros ile çalışmaya başladık. 6 bin metrekareye yakın kapalı alanımız var. 8 milyon TL’ye maloldu.”

“Halılar Yeni Zellanda tüyünden”

Camideki her şeyde bir anlam gizli olduğunu söyleyen Temel, sözlerini şöyle tamamladı: “Caminin duruşu insanın secde halini temsil ediyor. Allah lafzının yazılışı caminin ana temasında var. İnsanlar geliyor, ziyaret ediyor. Cemaat caminin içinden çıkmak istemiyor. Halılar bile Yeni Zelanda yününden yapıldı. Mihrabımız, minberimiz, kürsümüz çok farklı. 2500 kişi aynı anda namaz kılabiliyor.” 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler