YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den 3 rekor birden!
Türkiye'den 3 rekor birden!
11 Temmuz 2016 19:41
İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları'nda tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı.Bir rekor da Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan geldi.

Ramazan Bayramı tatilinin son gününde İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları'nda tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı

Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen tatilciler bayram sonrası dönüş için havayolunu tercih edince İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında yolcu rekoru kırıldı.

Her iki havalimanından elde edilen verilere göre toplam 2228 iniş ve kalkış gerçekleştirildi. Aynı gün uçan yolcu sayısı ise 233 bin 542 oldu.Tatilin son günü olan 10 Temmuz Pazar gününde Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkış olmak üzere toplam bin 443 uçak uçuş gerçekleştirdi. Bu rakamlarla birlikte Atatürk Havalimanı'nda bir gün içerisinde gerçekleşen iniş ve kalkışlarda en yüksek istatistiğe ulaşılarak uçuş rekoru kırıldı. Buna göre aynı gün seyahat eden yolcuların sayısı ise 142 bin 2 olarak gerçekleşti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da Atatürk Havalimanı’nda olduğu gibi tüm zamanların rekoru kırıldı. Toplam 785 uçak tatilin son günü olan pazar gününde iniş ve kalkış gerçekleştirdi. Bir günde uçan yolcu sayısı ise 91 bin 540 oldu.

BİR REKORDA SINIR KAPISINDAN

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan dün Türkiye'ye gelen 36 bin 965 yolcu, tüm zamanların rekor yolcu girişi olarak kayıtlara geçti.

ÇOK DAHA BÜYÜK REKORLAR GELEBİLİR

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, ''Ben özellikle gurbetçilerimizden ön beyan sistemini kullanmalarını istiyorum. Eğer sistemin kullanımı artarsa çok daha büyük rekorlar kırılabilir'' dedi.

Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluğun başladığını, sorunsuz bir şekilde geçişlerin devam ettiğini belirtti.

Bayram tatili ve yurt dışından Türkiye'ye gelen vatandaşların Kapıkule'ye yönelmesiyle giriş işlemlerinde dün rekor düzeylere eriştiklerini anlatan Yalçın, ''Aldığımız tedbirler sayesinde çok şükür sahamızda önemli bir sorun yaşanmadı. Emniyet ve gümrük personelimiz fedakarca çalışarak seri bir şeklide işlemler yaptı. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Özellikle yurt dışına çıkanlardan ön beyan sistemini kullanmalarını isteyen Yalçın, böylelikle geçişlerin daha hızlı olacağını ve yoğunluğun azalacağını vurguladı.

Ön beyan sitemini kullananların çok daha kısa zamanda geçiş yapabileceklerini ifade eden Yalçın, ''Dün tarihi bir rekor oldu. Tüm zamanların yolcu giriş rekoru kırıldı. Gurbetçilerin toplu geliş ve bayram tatili birleşince rekor kaçınılmaz oldu. Ben özellikle gurbetçilerimizden ön beyan sistemini kullanmalarını istiyorum. Eğer sistemin kullanımı artarsa çok daha büyük rekorlar kırılabilir. Sistemi kullanan kişi sayısı yüzde 10 civarında.'' şeklinde konuştu.

Yalçın, Kapıkule Sınır Kapısı'nın yoğun olduğu günlerde yurt dışına çıkanlardan İpsala ve Hamzabeyli Sınır Kapılarını tercih etmelerini istedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler