YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bir ilk
Türkiye'de bir ilk
01 Ocak 2013 12:34
Afyonkarahisar'da bir enerji firması kuracağı tesiste, günlük 220 ton tavuk gübresini işleyerek elektrik üretecek ve organik gübre elde edecek.

Afyonkarahisar'da yumurta üreticilerinin kurduğu Afyon Enerji ve Gübre Üretim AŞ Genel Müdürü Sabit Pekin, yaptığı açıklamada, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yenilenebilir enerji kaynaklarına ilginin arttığını söyledi.

Yumurta üreticisi 7 firma sahibinin, tavuk gübresini kullanma fikriyle oluşturdukları şirket aracılığıyla önce paket gübre satışını hedeflediklerini, daha sonra araştırmalarında elektrik enerjisi üretebileceğini görerek yatırımlarını bu yöne kaydırdıklarını ifade etti.

Afyonkarahisar'da 2 milyon tavuğun bulunduğu yumurta üretim tesislerinden, tesisin faaliyete girmesiyle günlük 220 ton gübreyi, kapalı depolama alanına taşıyacaklarını ve fermantasyonu sağlanacaklarını bildiren Pekin, gübrenin yaydığı gazın istasyonlarda yakılacağını ve oluşan enerjiden elektrik üretileceğini bildirdi.

Tesisin saatte 4,5 megavat olmak üzere yılda 27 milyon kw/saat elektrik üreteceğine dikkati çeken Pekin, elektrik üretiminin yanında, gazdan arınmış gübrenin toprak düzenleyici organik gübre olarak, süzmeden elde edilen sıvının ise işlemden sonra ''amonyaklı sıvı'' olarak kimya sanayisinde kullanılmak üzere pazarlanacağını aktardı.


-''Türkiye'de ilk, dünyadaki en büyük proje''-


''Yenilenebilir enerji'' konusunda yasal düzenlemelerin yapıldığını ve devletin yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğin kw/saatini 13 sente alacağını dile getiren Pekin, ''EPDK'dan lisansımızı, Çevre Bakanlığı'ndan da ÇED raporumuzu aldık. Karşılaştığımız en büyük sıkıntı, Türkiye'de böyle bir tesis olmamasıydı. İlk tesis olmamız nedeniyle, izinleri almamız biraz zaman aldı. Almanya'da 7-8 bin tavuğun gübresinden, Çin ve ABD'de ise 1,5 milyon adedi geçmeyen tavuğun gübresinden elektrik üreten tesisler var. Tesisimiz 2 milyon tavuğun gübresinden elektrik üretimi sağlayacak, şu anda bildiğimiz en büyük proje'' dedi.

Tesisin, Afyonkarahisar'ın elektrik ihtiyacını üçte bir oranında karşılayacağını anlatan Pekin, Afyonkarahisar'daki yumurta üretim tesislerinde 12 milyona yakın tavuğun bulunduğunu, gübrenin tamamının yenilenebilir enerjide kullanılmasıyla kentin birkaç ilin elektrik ihtiyacını karşılayacağına dikkati çekti.


-''Aynı zamanda çevreci bir yatırım''-


Türkiye'nin ithalat kaleminde 54 milyon dolarla enerjinin önemli bir yer tuttuğunu da hatırlatan Pekin, şöyle devam etti:

''Türkiye'de 60 milyon civarında tavuk var. Bu proje örnek alınır da başka illerde de yapılırsa, enerji ithalatını azaltırız. Almanya, bu yöndeki yatırımlarıyla 10 yıl sonra yurt dışından gaz alımını durdurma planını yapmış. HES'ler ve rüzgar enerjileri güzel ama, bizim projemizin bunlardan daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Tavuk gübresi dışarılara atılarak yer altı suları ile atmosferi kirleten bir unsur, biz gübreyi işleyerek bunun da önüne geçtiğimiz için çevreci bir yatırımı da gerçekleştirmiş oluyoruz. Bütün tavuk ve yumurta üreticilerinin bunu yapması gerektiğini düşünüyorum. Afyonkarahisar Valisi ve Belediye Başkanı, yenilenebilir enerji konusunda gereken her türlü desteği bize sağladılar, ayrıca yenilerinin de yapılmasını istiyorlar. Bu tesisler ne kadar çoğalırsa, o kadar iyi olacak.''

Pekin, inşası süren tesisin 2013 yılı içerisinde elektrik üretimine başlayacağını sözlerine ekledi.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler