YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de 150 binden fazla Suriyeli bebek doğdu
Türkiye'de 150 binden fazla Suriyeli bebek doğdu
01 Mart 2016 09:03
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Türkiye'de doğan Suriyeli bebeklerin sayısının 150 bini aştığını açıkladı.01.03.2016 - 09:03

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki 31. oturumunda konuşan Lütfü Elvan, "Çökmüş bir ülke haline gelen Suriye'deki çatışma, tüm bölgenin barış ve istikrarı için tehdit oluşturmaya devam etmektedir" dedi. Türkiye'nin dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu vurgulayan Elvan şöyle devam etti:

152 BİN BEBEK DOĞDU

"Türkiye, bu insani felaketin büyük bir kısmını omuzlamak için elinden geleni yapmaktadır. Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin toplam sayısı 2,5 milyonu aşmıştır. Türkiye'de doğan Suriyeli bebeklerin sayısı yaklaşık 152 bine ulaşmıştır."

Elvan vatanlarını terk eden Suriyelilerin yarısından fazlasını Türkiye'nin ağırladığını da sözlerine ekledi. Başbakan Yardımcısı, Batılı ülkelerin Suriye'deki insani kriz konusunda "yükü paylaşma prensiplerine uyması" gerektiğini dile getirdi. Elvan, "Ancak, sadece güvenlik önlemleri alınmasının meselenin çözümü için doğru bir yaklaşım ortaya koymayacağı açıktır" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE KAYITLI SURİYELİ SAYISI 2 MİLYON 500 BİN

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın geçen ay açıkladığı verilere göre, Türkiye'de biyometrik kayıt sistemine girmiş olan Suriyeli sayısı 2 milyon 500 bin üzerinde.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler