YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye, Suriyelilere her türlü desteği verecek"
"Türkiye, Suriyelilere her türlü desteği verecek"
10 Aralık 2015 17:06
Suriye'de insani yardım dağıtan kurumlar Vatan Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği bir konferansta bir araya gelerek Suriye'de karşılaşılan zorlukları masaya yatırdı.

Dünyanın faklı ülkelerinden 45 yardım kuruluşu ve 30 diplomatın katıldığı konferans, Norveç Dışişeri Bakanlığı, Türkiye'deki Hollanda Büyükelçiliği ve Katar yardım kuruluşunun gözetiminde gerçekleştirildi.

Konferans açılışında konuşan Başbakanlık Temsilcisi Ali Güneş, Suriye krizi sona ereceğini, Suriyelilerin ülkelerine geri döneceğini ve Türkiye'nin de onlara eğitim, sağlık ve ekonomi konusunda elimizden gelen her türlü desteği vereceğini, Suriye'nin yeniden imarına yardım için tüm imkanlarını kullanacağını belirtti.

Güneş ayrıca, devlet sorumluğu altında Suriye konusundaki gerek yardımlar gerekse istişareleri takip etmek vekurumlar ve ekipler kurdularını dile getirdi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Yahya Mektebi ise, "Hepimiz burada Suriye'yi yeniden inşa etmek ve Suriye içindeki kurumların işinin önemini göstermek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Suriye Geçiçi Hükümet Başbakanı Ahmed Tuma da, ülkesinin insanlarının bir çoğunun eğitimden yoksun olduğunu belirterek "Bu kriz sebebiyle ortaya çıkan boşluğu nasıl dolduracağımız konusunda çalışmamız gerek" dedi.

Tuma ayrıca, Türkiye'ye Suriye'lileri kabul etmesi ve gösterdiği çabalar için teşekkür etti.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Türkiye Sorumlusu Barbara Shenstone da insan hakları ihlallerinin durdurulması gerektiğine işaret etti.

Vatan Derneği başkanı Muaz es-Sibai, konferasta uluslararası ve Suriyeli kurumlarla istikrarsız bölgelerde ekonomiyi ilerletmesi, eğitim konusunda işbirliği konularının masaya yatırılacağına dikkati çekti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler