YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turizm zabıtaları, kenti ziyaretçilere tanıtıyor
Turizm zabıtaları, kenti ziyaretçilere tanıtıyor
16 Aralık 2014 23:43
Konya Büyükşehir Belediyesi turizm zabıtaları, yabancı misafirlere Mevlana Müzesi ve farklı noktalarda danışmanlık hizmeti vererek, kentin tanıtımına katkı sağlıyor

Konya'ya gelen ziyaretçilerin kente yakışır şekilde ağırlanması, bilgilendirilmesi ve herhangi bir sıkıntı yaşamaması için çalışan ekipler, Mevlana Müzesi, Mevlana Kültür Merkezi ile Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde görev yapıyor. Yabancı misafirlerin yanı sıra engelli vatandaşlara da yardımcı olan personel için Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından özel tasarlanan kıyafetler de ilgi çekiyor. Yabancı dil bilen personelden oluşturulan ekipte biri amir, 8 kişi görev alıyor.

"Derviş" adlı oyun sahnelendi Öte yandan, Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Medeniyet Okulu Projesi kapsamında "Derviş" adlı oyun tiyatroseverlerle buluştu. Hüseyin Şen'in yazdığı, Mustafa Uzman'ın yönettiği oyun, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Hz. Mevlana'nın Mesnevisi üzerine kurgulanmış, hoşgörü temalı tek perdelik oyunda bir demircinin nefsiyle mücadelesi anlatılıyor.

Oyunu izleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, gösterinin ardından oyuncuları tebrik etti. Mevlana'yı anma törenlerinde gerçekleştirilen önemli etkinliklerden birinin de Derviş adlı oyun olduğunu belirten Akyürek, Konya'yı tiyatro ile daha fazla tanıştıracaklarını dile getirdi. Akyürek daha sonra oyunda emeği geçenlere ve oyunculara Mesnevi kartları hediye etti. Oyun, 22, 25 ve 29 Aralık tarihlerinde saat 10.00 ve 13.30'da Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda öğrencilerle buluşacak.

 

AA

 

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler