YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunceli'de orman yangını
Tunceli'de orman yangını
19 Ağustos 2014 18:35
Tunceli'de iki farklı bölgede çıkan orman yangınları kontrol altına alındı.

Alınan bilgiye göre, Atatürk Mahallesi Bayraktepe mevkisinde, yerleşim yerlerine yakın noktadaki ormanlık alanda yangın çıktı.

Yangına, merkez ve ilçe belediyelerinin itfaiyeleri ile Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler müdahale etti. Yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor.

Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, tahminlerine göre, meşe ve çam ağaçlarının bulunduğu yaklaşık 15 hektarlık bir alanın yandığını belirterek, ekiplerin yangına müdahalede zorlandıklarını söyledi. Tunç, yangının büyük oranda kontrol altına alındığını aktardı.

Yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için yoğun gayret sarf ettiklerini vurgulayan Tunç, "Hem belediyemizin hem de Orman İşletmenin yangın söndürme ekipleri fedakarca çalıştılar ama onun yanı sıra sivil toplum örgütlerinden gönüllüler de burada bize yardım ettiler" diye konuştu.

Ayrıca, Mazgirt ilçesine bağlı 15 haneli Karşıkonak Köyü'nde yerleşim yerlerine yakın bir noktadaki ormanlık alanda da yangın çıktı. Yangın, Mazgirt Belediyesi itfaiyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Yangın sonrası jandarma ekipleri bölgede incelemelerde bulundu. Yangında, kapalı köy okulunun bir bölümünün yandığı, köylülere ait bağ, bahçe, samanlar, bir sera ve tarımsal sulama sistemlerinin zarar gördüğü belirlendi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler