YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunceli Valisi Hızır iftarı verdi
Tunceli Valisi Hızır iftarı verdi
13 Şubat 2015 01:02
Hızır Orucu nedeniyle cemevinde yemek veren Tunceli Valisi Osman Kaymak, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin kendisinin de isteği olduğunu söyledi.

Tunceli Valisi Osman Kaymak, Hızır Orucu nedeniyle Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi’nde yemek düzenledi. Yemeğe Vali Kaymak’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Olgun Öner, Serdar Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Tarsuslu, Alevi dedeleri, kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Yemek öncesinde bir konuşma yapan Vali Kaymak, kentteki inanç yerleriyle ilgili Başbakan’a proje sunduklarını belirterek, “Düzgünbaba, Munzur Baba, Çoban Baba, Sarısaltuk Hazretleri. Bu mübareklerin, türbelerin yolları düzgün değil. Oralarda rahat kurban kesemiyorsunuz. Bu konuyla ilgili 13 milyon lira para istedik gelecek. Çevre düzenlemelerini yapacağız. Cemevlerini destekliyoruz. Beklentimiz şudur tabi ki cemevleri ibadethane olarak kabul edilsin. "

"Bundan daha önemlisi buranın ihtiyaçları karşılansın. Geçen bir dedemizle konuşurken dedeleri maaşları olmadığı için cemevlerinde tutamadıklarını söyledi. Haklısınız. Bana göre de dedelere maaş verilmesi lazım. Zakirin, aşçının maaşının verilmesi lazım. Hükümetimiz adına konuşmak istemem ama aldığım haberlere göre dedelere maaş bağlanacak, ihtiyaçları karşılanacak. Ama biz şunu görmek istiyoruz. Burası dolup taşarsa bunun karşılığı da olur. Aleviliğe sahip çıkın, Alevilik sönmek üzere. Birileri çıkıp diyor ki Alevilik İslam dışıdır. Hak, Muhammed, Ali’yi Alevilikten ayıramazsınız. Aleviler, Aliyi, On iki imamı, Hacı Bektaş-ı aşkla severek bugüne geldiler. Alevi çocuklarında Ali Haydar isimleri var. Alisiz Alevilik olmaz. Aleviliğe sahip çıkalım. Cemevlerine gelelim. Gelecekte çok daha güzel günlerin bizi beklediğine inanıyorum. Hızır oruçlarınız kabul olsun. Hep beraber dua edelim. Allah sonumuzu hayır etsin, dua ve muratlarımızı kabul etsin” dedi.

Vali Kaymak’ın konuşmasının ardından Cemevi Dedelerinden Hüseyin Erdoğan yemek duası verdi. Duanın ardından katılımcılara Hızır lokması dağıtıldı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler