YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunca Köprüsü aydınlatmasında sona gelindi
Tunca Köprüsü aydınlatmasında sona gelindi
23 Mayıs 2015 17:47
Edirne’de, Tunca Nehri üzerinde bulunan tarihi taş köprüde yapılan aydınlatma çalışmalarında sona gelindi.

Edirne Valisi Şahin, Tunca Köprüsü’nün ardından kentte bulunan 7 taş köprünün de aydınlatılacağını söyledi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaklaşık 1 milyon liraya mal olacak olan aydınlatma projesinde sona gelindiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki hafta Tunca Köprüsü'nün elektrik sorununu halledeceğiz. Elektriğinin ben tamamen sokak lambalarıyla aynı kategoride olması istemiştim. Ama direk olmadığı için bu olmaz dediler. Kuruldan yeni bir karar çıkaracağız orası dekoratif aydınlatmaya sokularak, aboneliğine İl Özel İdare üstlenecek. Eğer ayda devamlı yanarsa ayda bin beş yüz lira gibi bir elektrik sarfiyatı çıkıyor. Ama şu gerçek ki, biz onu 3 - 4 yüz liraya çekeceğiz. Sanıyorum 10 gün sürmez ayın 25'ine bitmesi lazım ama elektrik yüzünden biraz uzayacak. Her halde ay sonuna doğru biz bu işi tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Kentte bulunan tarihi 7 taş köprünün ilki olarak Tunca Köprüsü’nün aydınlatılmasının sağlayacaklarını dile getiren Vali Şahin, “Edirne’mizdeki 7 köprüden ilkini Tunca Köprüsü'nü aydınlatılmasını sağlamış olacağız. Hemen akabinde Meriç Köprüsü’nü aydınlatacağız ve onun da sponsorluğu hazırlandı. Meriç Köprü’müzün de aydınlatılması çalışmaları hemen başlanacak. Tabi ki bunun malzemeleri Amerika'dan özel imalat olduğu için suya dayanıklı malzeme olduğu için özel imal ediliyor. Bunun gelmesi bir ay sürüyor. Belki Meriç Köprüsü'nün aydınlatılmasının sağlanması 3 - 4 ay sürebilir ama Tunca Nehri'ni inşallah bu ay sonunda aydınlatacağız” dedi.

Öte yandan tarihi taş köprünün aydınlatmasında 197 adet aydınlatma armatürü kullanılacak. En son teknoloji olan otomasyon sistemi üzerinden kontrol ve kumanda edilen bu sistem sayesinde sayısız aydınlatma animasyonu yapılabilecek. Sürekli değişen farklı algılar oluşturulabilecek ve enerji tasarrufu yapılabilecek. 

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler