YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuğgeneral Asiri: "Yakın zamanda sevindiren sonuçları göreceksiniz"
Tuğgeneral Asiri: "Yakın zamanda sevindiren sonuçları göreceksiniz"
14 Nisan 2015 00:32
Suudi Arabistan öncülüğündeki "Kararlılık Fırtınası" operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Husi Ensarullah hareketi militanlarının, "bazı okul, hastane, spor kompleksleri ve otelleri silah depoları olarak kullanmaya çalıştığını" söyledi.

Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, "Kararlılık Fırtınası operasyonu kapsamında Yemen'de imha edilen silahlar kadar okul, otel ve konutların altında saklı mühimmat olduğu bilgisini aldık" dedi.

"Husilerin bazı okul, hastane, spor kompleksleri ve otelleri silah depoları olarak kullanmaya çalıştığını" dile getiren Asiri, "Bu nedenle koalisyon güçlerine bağlı uçaklar, Yemen'in güneyindeki Aden vilayetinde çok sayıda silah ve cephaneliğin bulunduğu bir stadyumu bombaladı. İb kentinde de aynı amaçla kullanılan bir spor sahası hedef alındı" diye konuştu.

"Koalisyon güçleri, hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdi"

Yemen topraklarında büyük miktarda silah ve cephaneliğin bulunduğunu ifade eden Asiri, şunları kaydetti:

"Bu militanlar (Husi Ensarullah), meşruiyete darbe yaptıkları yıllardan beri orduya ait çok sayıda silah depolarını ele geçirdi. Ve yönetime el koyduklarında ise ele geçirmiş oldukları bu silahları başka yerlere taşıdılar. Söz konusu silahların nerelerde saklı olduğuna dair elimizde bilgiler var. Husiler tarafından okul, otel ve konutlarda saklanan silahlar, şu ana kadar imha ettiğimiz silahlara yakındır. Gelecek günlerde sevindiren sonuçları göreceksiniz. Koalisyon güçleri, hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdi ve bu yönde devam ediyor."

Asiri, Birleşmiş Milletler'in Yemen'de insani ateşkes talebine ilişkin ise "Yemen ve halkının çıkarına olan siyasi bir anlaşma sağlanması, Kararlılık Fırtınası'nın hedefini gerçekleştirmiş olur. Ancak insani yardım çağrısında bulunanlar, Yemen halkına zarar veren Husi ve destekçilerine çağrı yapsınlar. Husi militanlar, vatandaşın hayatını cehenneme çeviriyorlar. Yemenlilere zarar veren Husi liderleri ve onlara destek verenlere güvenli bir yer olmayacak" ifadeleri kullandı.

Yemen'de, Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i geçici merkez ilan etmiş ve bazı ülkeler, diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini burada sürdüreceğini açıklamıştı. 

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmeleri üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatını başlatmıştı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler