YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trabzon büyükşehir olacak
Trabzon büyükşehir olacak
16 Kasım 2009 22:56
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, merkez ile belde belediyelerinin birleştirilmesi halinde Trabzon'un büyükşehir olması için çalışacaklarını söyledi. İlk adım da bugün atıldı.

Trabzon Belediyesi ile çevre belde belediyelerin, köylerin imar ve altyapı bütünlüğünün sağlanması amacıyla birleştirilmesinin ele alındığı toplantı, Trabzon Belediye Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Yalıncak Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam, Akoluk Belediye Başkanı Atilla Çavdar, Çağlayan Belediye Başkanı Firar Bayrak, Esiroğlu Belediye Başkanı Kenan Yusufoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Zeki Ergün, Gürbulak Belediye Başkanı Kemal Çoban, Yıldızlı Belediye Başkanı Yahya Tarakçı, Söğütlü Belediye Başkanı Metin Gedikli, Derecik Belediye Başkanı Ali Ulusoy ve Akçaköy Belediye Başkanı Sultan Memiş katıldı.

Başkan Gümrükçüoğlu, burada yaptığı konuşmada, birleşme düşüncesiyle ilgili belediye başkanlarının görüşlerini almadan resmi bir başvuruda bulunmayacaklarını söyledi. Öncelikli hedeflerinin bütünleşmenin sağlanması olduğuna vurgu yapan Gümrükçüoğlu, ardından da Trabzon'un büyükşehir olması için girişimlerde bulunacaklarını anlattı.

Geçmişte Kaşüstü'nden Söğütlü'ye kadar olan kısmın Trabzon Belediyesi'nin sınırları olduğunu hatırlatan Gümrükçüoğlu, "Daha sonra buralar belde belediyesi olmak suretiyle Trabzon Belediyesi'nden ayrıldı. Şimdi bir belediyenin sınırları ile diğer belediyenin sınırları birbirine bitişik ama iki belediyenin imar uygulamaları, altyapı uygulamaları birbirinden farklı. Bu durum görüntü kirliliğini de beraberinde getiriyor. Belde belediyeleri ile bütünleştikten sonra imar uygulamalarında ve altyapı çalışmalarında tam bir bütünlük sağlanacak. Bu uygulamayı büyükşehir olmak için bir adım olarak da nitelendirebiliriz. Ama öncelikli olarak Trabzon'un bütün şehir olmasını arzu ediyoruz." diye konuştu.

Bütünleşme konusundaki görüşlerini dile getiren belde belediye başkanları, konuyla ilgili belde belediye meclis üyelerinin de bilgilendirilmesini talep etti. Başkan Gümrükçüoğlu, konuyu, ilgili bütün kesimlerle görüşerek hareket etmeye özen gösterdiklerini ifade etti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler