YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tokat'ta deprem mi OLDU? Şiddeti kaç
Tokat'ta deprem mi OLDU? Şiddeti kaç
09 Ekim 2015 18:00
Tokat'ta bugün akşam saatlerinde deprem meydana geldi. Tokat'ın neresinde deprem meydana geldi. Depremin şiddeti kaç? Tokat'ta meydana gelen depreme ilişkin tüm bilgiler haberimizde.

Tokat'ın Erbaa ilçesinde bügun deprem meydana geldi. İlk bilgilere göre Tokat, Erbaa'daki depremin şiddeti 4,9. Depremde can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda henüz bir bilgi yok.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Tokat'ın Erbaa ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı.

AFAD ise, Erbaa'daki depremin büyüklüğünü 4.9 olarak duyurdu.

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

Yerin 5 kilometre derinliğindeki depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadı. Tokat Valisi Cevdet Can da depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığını açıkladı. Erbaa ve Tokat kent merkezinden de hissedilen deprem, kısa süreli korkuya neden oldu.

DEPREM UZMANI GÜNDOĞDU: O FAY ÜZERİNDE KIRILMAYAN BİR HAT VAR

Deprem Uzmanı Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, Erbaa'daki depremle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Kuzey Anadolu fay zonunun kolu o bölgeden geçiyor. Biz orayı özel bir incelemeye tabii tuttuk. Erzincan depremi de orada etkili oldu. O hat üzerinde kırılmayan bir hat var. O fayın hareket etmesi muhtemel bir şey. Oradaki binalar çok eski. 5.1 büyüklüğündeki depremler bölgede hasarlar oluşturabilir. Özellikle Niksar'ın binaları çok kötü. Tarihi binalar ama ne yazık ki bu tarz depremlerde ciddi hasarlar görebiliyorlar...

KUZEY ANADOLU FAYI ÜZERİNDEKİ ŞEHİRLER

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biri olarak ifade ediliyor. Bu fay hattı, Van Gölü’nün kuzeyinden itibaren Erzincan, Tokat, Amasya, Gerede, Bolu, Adapazarı, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden, Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor. Ülkemizde depremlerin en çok görüldüğü kuşak üzerinde; İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çankırı, Niksar, Erbaa, Erzincan, Erzurum, Pasinler bu kuşak üzerinde yer alır.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler