YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tillo ve Tüysüz'de çifte seçim heyecanı
Tillo ve Tüysüz'de çifte seçim heyecanı
07 Haziran 2015 15:48
Siirt'in Tillo ilçesi ile Osmaniye'nin Toprakkale ilçesine bağlı Tüysüz beldesinde seçmenler milletvekilliğinin yanı sıra belediye başkanlığı seçimi için de oy kullanıyor.

Siirt'in Tillo ilçesinde seçmenler, milletvekilliğinin yanı sıra belediye başkanlığı seçimi için de oy kullanıyor.

Tillo'da Belediye Başkanı Mehmet Mesut Memduhoğlu, Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclis üyesinin istifa etmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi" yönünde karar alması nedeniyle, ilçede bugün çifte seçim heyecanı yaşanıyor.

Belediye başkanlığı görevini bir belediye meclisi üyesinin vekaleten yürüttüğü ilçede, AK Parti belediye başkanlığı için İdham Aydın'ı, HDP de Özcan Aksoy'u aday gösterdi. İlçedeki vatandaşlar, milletvekilliği genel seçiminin yanı sıra belediye başkanını da belirlemek için oy kullanıyor.

İlçedeki bin 326 seçmen için Halk Eğitim Merkezi ve İbrahim Hakkı İlköğretim Okuluna 5'i milletvekili genel seçimi 5'i de belediye başkanlığı seçimi için toplam 10 sandık kuruldu.

Oyunu kullanan belediye başkan adayı Aydın, seçimin Türkiye için önemine değinerek, ülkeye hayırlı olmasını diledi.

HDP'li belediye başkanı adayı kendisi için oy kullanamadı

HDP'nin belediye başkanı adayı Aksoy ise milletvekilliği genel seçimi için oyunu Siirt'te kullanacağını, fakat Tillo belediye başkanlığı için oy kullanamayacağını söyledi.

"İkametimin Siirt'te olması nedeniyle işlemlerde geç kaldığımızdan kendim için oy kullanamadım" diyen Aksoy, ilçede seçimlerin huzur içerisinde sürdüğünü kaydetti.

Vatandaşlardan Sinan Ekinci, AA muhabirine, hem belediye başkanını hem de TBMM'de kendilerini temsil edecek milletvekillerini seçmek için iki ayrı oy kullandığını söyledi.

"Türkiye bir oy kullanırken biz iki oy kullanma heyecanını yaşadık. Seçim sonuçlarını iki kat fazla merak ediyoruz" diyen Ekinci, seçimin ülkede hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Olay

Tillo'da 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerin ardından AK Parti ve Saadet Partisinin belediye başkan adaylarının yakınları arasında çıkan kavgada, Saadet Partisinin adayı Behmen Aydın bıçaklanarak öldürülmüş, olayla ilgili AK Parti'den Tillo Belediye Başkanı seçilen Mehmet Mesut Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişi, "iştirak halinde adam öldürme" suçundan tutuklanmıştı.

Memduhoğlu ile Belediye Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclisi üyesi görevlerinden istifa etmişti. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 4 sanık tahliye edilmişti.

Tüysüz beldesinde de çifte seçim heyecanı yaşanıyor

Danıştay'ın belediyeliği iade kararı verdiği Osmaniye'nin Toprakkale ilçesine bağlı Tüysüz beldesinde de çifte seçim heyecanı yaşanıyor.

Belde tüzel kişiliğini 28 Mart 2013'te yeniden kazanan Tüysüz'de 3 bin 212 seçmen, milletvekilinin yanı sıra belediye başkanını da belirlemek için sandığa gitti.

Belediye başkanlığı için AK Parti'den Ökkeş Demirci, MHP'den Veli Fidan ve Saadet Partisi'nden Ramazan Karaburç yarışıyor.

Tüysüz, 1999'da belde statüsü kazandı, ilçeye yakınlığı ve belediye birimlerinin yetersizliği nedeniyle 11 Ağustos 2013'te Bakanlar Kurulu kararıyla Toprakkale ilçesine mahalle olarak bağlandı. Danıştay'a yapılan yürütmeyi durdurma başvurusu, 28 Mart 2013'te sonuçlanarak, beldenin tüzel kişiliği iade edildi.

Bu gelişme üzerine Yüksek Seçim Kurulu, önce 14 Aralık 2014'te beldede yerel seçim yapılmasına karar verdi, ardından genel seçimlere bir yıldan az süre kaldığı için seçmenin bugün sandık başına gitmesini karara bağlamıştı.

Tüysüz beldesinde Belediye Başkan Vekilliği görevini, Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak sürdürüyor.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler