YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler eğitimi de hedef alıyor
Şırnak ve ilçelerinde hain saldırılarına devam eden PKK, okullara da hedef aldı. PKK okulları tahrip edince çok sayıda öğrenciyi eğitiminden mahrum bıraktı.
Teröristler eğitimi de hedef alıyor
16 Ocak 2016 / 21:44 Güncelleme: 16 Ocak 2016 / 21:59

Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan örgüt üyelerinin Şırnak'taki saldırılarında en çok zarar verdiği kurumların başında okullar geliyor.

İl genelinde 7 bin 300'ü kadrolu 8 bin 500 öğretmenin görev yaptığı 645 okuldan sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre ve Silopi ilçelerinde yer alan 172'si, 33 gündür kapalı durumda bulunuyor. İl genelindeki 162 bin öğrenciden Cizre ve Silopi'deki 80 bin 127'si, terör saldırıları nedeniyle eğitimden uzak kaldı. 

Son 6 ayda eğitim kurumlarına yönelik 32 saldırının gerçekleştirildiği kent merkezi ile İdil, Uludere, Güçlükonak ve Beytüşşebap ilçelerindeki 473 okulda teröristlerin tehditlerine rağmen 4 bin 900 öğretmen görev yapıyor.

Kent merkezi ile bu ilçelerdeki yaklaşık 82 bin öğrencinin bir bölümü, tehdit, baskı ve güvenlik endişesiyle okullarına gidemiyor.

Okullara roketatarlı saldırı 

Kentteki birçok okul gibi Cizre'deki Ahmet El Cezire İlköğretim Okulu ve Atatürk Anadolu Lisesi ek binasına operasyonların başladığı günden bu yana defalarca roketatarlı saldırıda bulunan teröristler, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçede "karargah" ya da "mevzi" olarak kullandıkları eğitim kurumlarına büyük zarar verdi.

Saldırılarda tahrip edilen okullar onarılarak hizmete açılırken, teröristler aynı eğitim kurumlarına saldırılarını sürdürüyor.

32 okula saldırı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Şırnak merkezde 9, İdil, Güçlükonak, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde de eğitim kurumlarına yönelik 23 saldırı gerçekleştirildi.

Kent merkezinde saldırıda bulunulan 9 okuldan Dicle Mahallesi'ndeki Mehmetçik İlkokulu ve Sema Cıngıllıoğlu İlkokulunda hem güvenlik gerekçesiyle hem de hasar nedeniyle eğitim verilemiyor.

İdil ilçesinde de teröristler, Turgut Özal, Yukarı ve Yeni mahallelerdeki, aralarında İdil Anadolu Lisesi, İdil Çok Programlı Lisesi, Bener Cordon İlkokulu ve Atatürk İlkokulunun da bulunduğu 10 okulda eğitim gören öğrencilere yönelik baskı ve tehditlerini sürdürüyor.


AA

Bir de okullara içeriden saldıranlara bakın
 // Mikail
okullarımızın bir kısmında örgüt propagandası yaparak dağa eleman kazandıran devlet görevlisi öğretmenlerden söz ediliyor.
hiç yetkililerimiz dönüp o kimselere bakma gereği duydular mı merak ediyorum.
istihbarat bunları araştırıyor mu? araştırıyorsa ne işlemler yapılıyor....
16 Ocak 2016 Cumartesi 23:37
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler