YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör operasyonu yapan polislere halk desteği
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik düzenlenen operasyona vatandaşların verdiği destek objektiflere yansıdı.
Terör operasyonu yapan polislere halk desteği
07 Kasım 2015 / 13:02 Güncelleme: 07 Kasım 2015 / 13:21

Emniyet Müdürlüğünce, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve özel harekat timlerinin katılımıyla merkez Sur ilçesinin Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde dün örgüt mensuplarının yakalanması, kazılan hendeklerin kapatılması ve kurulan barikatların kaldırılması için gerçekleştirilen operasyonda vatandaşlarla güvenlik güçlerinin samimi diyaloğu dikkati çekti.

Hava destekli gerçekleştirilen operasyondan duydukları memnuniyeti ifade eden vatandaşlar, yaşamlarını hiçe sayan teröristlerden ilçeyi temizlemek için gelen polis ekiplerine çay ve su ikramında bulundu. Polisler de vatandaşlara simit dağıttı, çocuklara meyve suyu ve çikolata verdi.
Bazı vatandaşlar, terör örgütü mensuplarının mahallelerinde bulunmasından rahatsızlık duyduklarını kaydetti.

Mahalle sakinlerinden adının açıklanmasını istemeyen bir kadın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinin ardından teröristlerin yeniden mahallelerde hendek kazıp, barikat kurmaya başladığını, bu durumun kendilerini mağdur ettiğini belirterek, "Bu durumdan rahatsızız artık olacak gibi değil. Seçimden sonra yine geldiler. Barikat kurup, hendek kazıyorlar. 'Kazmayın' dediğimizde bize 'siz Erdoğancı olmuşsunuz, kazacağız' dediler" ifadesini kullandı.

foto-369.jpg

Fenalaşan kadına polis yardım etti

Operasyon sırasında sivillerin zarar görmemesi için büyük hassasiyet gösteren, teröristlerin silahlı ve el yapımı patlayıcıyla saldırmasına rağmen mecbur kalmadıkça silah kullanmaktan kaçınan polislerin, vatandaşların temel ihtiyaçlarını güven içinde karşılamaları için de tedbir aldıkları görüldü.
Sokak aralarında hendekler kazıp barikatlar kuran teröristlerin, el yapımı patlayıcılarla tuzaklama yaparak sivil vatandaşların hayatını tehlikeye atması nedeniyle çatışma seslerinin gölgesinde yaşayan bazı mahalle sakinlerinin evlerini terk ettikleri belirtildi. 

Çatışmalardan duyduğu endişe nedeniyle panikle kızı ve torununun desteğiyle evinden uzaklaşmaya çalışan yaşlı kadının fenalaşması da görüntülere yansıdı. Ayakta durmakta güçlük çeken yaşlı kadın yardıma gelen polislerin desteğiyle bir süre dinlendikten sonra yoluna devam etti.
Operasyon bölgesinde teröristlerin saldırılarından kaçmak için koşuşturan vatandaşların görüntüsü de kameralara yansıdı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler