YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Termik santral işçilerinin eyleminde beşinci gün sona erdi
Termik santral işçilerinin eyleminde beşinci gün sona erdi
24 Şubat 2016 08:48
Zonguldak’ın Çatalağzı beldesindeki termik santralinde taşeron firmada çalışan 138 işçinin başlattığı eylemde beşinci gün sona erdi.

Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde termik santralinde taşeron firmada çalışan 138 işçi termik santralin girişinde dört gün önce eylem başlattı. 

Odun yakarak eylemlerine başlayan işçiler 4 aydır, maaşlarını düzenli alamadıklarını belirterek firmanın kadrosuna alınmak istediklerini sözlerine eklediler. 

İşçilerin büyük bir çoğunluğunun icralık olduğu öğrenilirken bazılarının ise borç nedeniyle hapis cezası ile karşılaştığı belirtildi. İşçilerden Aytaç Ergün, yıllardır taşeron firmada çalıştıklarını belirterek, “Hepimiz hak mücadelesindeyiz. 

Ekmek için buradayız. Zonguldak bir tane, biz de Zonguldak çocuğuyuz. Başka da bir şey istemiyoruz” diye konuştu. 

“İNANIYORUM Kİ BİZE SAHİP ÇIKACAKLAR” 

ÇATES kapısı önünde eylemlerini sürdüren işçilerden Okan Doğan İnce, artık üvey evlat olmak istemediklerini sözlerine ekledi. Okan Doğan İnce şöyle devam etti: “Şu anda malum eylem yapıyoruz. Eylemimiz devam ediyor. Başlama sebeplerinden biri, maaşlarımızı düzenli alamamak. 

Bu sebeplerden kaynaklanan bir olaydan dolayı 138 kişi bir karar aldık. Burada hiç kimsenin bizi gaza getirip de kandırmaca bir şeyler yok. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. 

Bu bizim kararımız. Biz artık üvey evlat olmak istemiyoruz. Biz de düzenli maaşımızı almak istiyoruz. Artık insan yerine konulmak istiyoruz. Yıllarca ezildik, artık ezilmeyeceğiz. İnşallah yetkililer de kulak verecek ve işimize başlayacağız. Tüm sivil toplum örgütleri hemen hemen tamamı geldi. 

Sağ olsunlar. İnşallah desteklerini de devam ettirecekler. Zonguldak milletvekillerimiz araya girerse inanıyorum bu iş çözülecek. Bizim amacımız sadece ekmek kavgası. TES-İş Zonguldak Şube Başkanı ile görüştük. 

Bizlere hak verdiler. Bu durumu sendikanın genel merkezine ileteceklerini söylediler. Ben inanıyorum ki TES-İş bize sahip çıkacak” dedi. 

İşçiler ise beş gün önce eylemlerini soğuk havaya rağmen sabahın ilk ışıklarına dek sürdürüyor. Yaktıkları ateşin etrafında ısınmaya çalışan işçiler, söyledikleri türkülerle vakit geçiriyorlar. 


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler