YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temel kazısında insan kemikleri
Temel kazısında insan kemikleri
31 Ekim 2012 13:42
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, bir anaokulu inşaatının temel kazısında insan kemiklerine rastlandı.

Tekke Mahallesi'nde Şehir Zafer İpek Anadolu Lisesi bahçesinde anaokulu için temel kazılırken çok sayıda insan kemiği ve kafatası ortaya çıktı.

Bozüyük Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilisi Ercan Kocagöbek, gazetecilere yaptığı açıklamada, anaokulu inşaatının yapıldığı alanın Osmanlı döneminde mezarlık olduğunu ve yapılan kazıda çıkan insan kemiklerinin toplanarak belediye mezarlığına defnedileceğini bildirdi.

Aynı bölgeye daha önce lise yapılırken de bazı mezarların bölgeden alınarak mezarlığa defnedildiğini anlatan Kocagöbek, şunları söyledi:

''Kazıda çıkan mezarlar ise günümüzde yakını kalmamış kişilere ait olan mezarlar. Biz kemiklerin bulunduğundan haberdar olduk. Belediye Başkanımızın talimatıyla olaya el koyduk. Şimdi bütün kemikleri toplayıp belediye mezarlığına götürerek, din görevlimizle defnedeceğiz. Anaokulu inşaatı bitene kadar da dışarıda bir tek kemik parçası bırakmayacağız. Hepsini tek tek toplayarak kabristanlara defnedeceğiz.''


-Kepçe operatörü kemikleri görünce kaçtı-


Kazıyı gerçekleştiren kepçe operatör Ünal Çelikbilek de kendisinden önce kazıyı gerçekleştiren operatörün insan kemiklerini görünce korkarak kaçtığını bildirdi.

Çelikbilek, gazetecilerin kendisinin de korkup korkmadığı sorusuna, ''Ben neden korkayım. En sonunda gideceğimiz yer orası'' dedi.

Öte yandan mahalleliler de belediye yetkililerinin kemik toplamasına yardım etti. aa
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler