YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teleferik hayali gerçek oluyor
Teleferik hayali gerçek oluyor
03 Mart 2016 19:17
Manisa'nın önemli doğal turizm merkezi olan Spil Dağı'nda, teleferik projesi hayata geçiyor. 50 milyon liraya yapılacak projede çalışmalar Nisan ayında başlayacak, 2017'de tamamlanacak.

Manisalı vatandaşların yıllardır hayalini kurduğu teleferik için ilk kazma vuruluyor. Spil Dağı'na yapılacak 7,5 kilometre uzunluğundaki teleferik inşaatındaki çalışmaların Nisan ayında başlayacağı açıklandı.

Şehzadeler Belediyesi Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Teleferik projesi bakanlıklar düzeyinde takip ettiğimiz bir proje. İhaleyi alan Tekinalp Şirketler Grubu, teleferik firması Avusturyalı Doppelmayr şirketi ile sözleşme imzaladı. Sözleşme neticesinde ayakları Manisa Adliyesi arkasındaki araziye kurulacak olan teleferik inşaatı çalışmaları Nisan ayının ilk haftasında başlayacak” dedi.

25 dakikada zirve

Teleferik projesinde 60 adet kabinle saatte 500 kişi Spil Dağı'na çıkabilecek. Seyahat ilk etap 15 dakika, ikinci etap 10 dakika olmak üzere toplamda iki etap halinde olacak. Vatandaşlar istedikleri zaman 25 dakikalık yolculukla dağın zirvesine çıkabilecek.

2 yılda tamam

Turizm açısından bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek projenin 2 yıl sonra tamamlanması planlanıyor. Şehrin markalaşmasına ve turizmine büyük katkı sağlayacak teleferik kent ekonomisini de geliştirecek.

100 milyon liralık yatırım

Proje kapsamında 26 bin 100 metrekarelik alanda biri 246 yatak kapasiteli spor, diğeri bin 132 yatak kapasiteli sağlık otelinin yanı sıra basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları ve spor salonları kompleksi de yapılacak. Maliyeti 50 milyon liralıyı bulacak teleferiğin yanı sıra yapılacak oteller ve spor kompleksiyle birlikte toplam yatırım 100 milyon lirayı bulacak.

 

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler