YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tavuklar strese girmesin diye...
Tavuklar strese girmesin diye...
08 Mayıs 2013 11:45
Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki çiftlikte beslenen tavuklara, dış seslerden etkilenerek strese girmemeleri için 24 saat klasik müzik dinletiliyor.

Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ufuk Aslan yaptığı açıklamada, cezaevindeki yumurta üretim tesislerinde bulunan kümesin 29 bin tavuk kapasiteli olduğu ve aylık 850 bin yumurta üretildiğini söyledi.

Yumurtaların, Marmara bölgesindeki cezaevlerinin ihtiyacını karşılandığını, bir kısmının da Edirne halkına satıldığını ifade eden Aslan, şunları kaydetti:

"Tavuklar, 17 haftalık yarka olarak bize gelir. 82 hafta boyunca verimli şekilde yumurta elde ederiz. Rhode Island Red cinsi tavukların, yumurtaları diğer beyaz ırka göre daha proteinli ve lezzetli oluyor. Üstelik tamamına yakını da çift sarılı çıkıyor. Edirne halkının da talebi, bu yüzden açık cezaevimizde üretilen yumurtalara oluyor. 30 hükümlünün çalıştığı yumurta çiftliği atölyesinde toplanan yumurtalar, kalibrasyon ayarı yapıldıktan ve viyol denilen kutulara dizildikten sonra üzerlerine kümes numarası da yazılarak dağıtıma hazır hale geliyor."

 

AA

12:41
 // YÜRÜYEN TAVUK
Bir tavuk yürümedikçe strestedir. Gezinmeyen tavuk, sağlıksız ve eti zararlıdır. Ayrıca etinden ve yumurtasından da hiçbir lezzet olmaz. Markette aldığınız tavuğun kemikleri ile köy tavuğunun kemikleri arasında kıyaslanamıyacak kadar bariz fark vardır. Çiftlik tavuğun kemiği iliksiz ve bisküvi gibi kırılgan, köy tavuğununki ise diş gibi beyaz, ilikli ve serttir. Anlayacağınız, tavuk yerine zehir yiyiyoruz....
08 Mayıs 2013 12:41
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler