YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatvan'ın nüfusu çalınmış
Tatvan'ın nüfusu çalınmış
30 Nisan 2010 18:36
Tatvan'ın nüfusu, kayıtlarda Bitlis ve Kozluk'a kaydırılmış

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki yaklaşık 12 bin nüfusun, 31 Aralık 2009 tarihinde kâğıt üzerinde iki farklı ile aktarıldığı ortaya çıktı. Tatvan nüfusunun 5 bini Bitlis iline, yaklaşık 7 bini ise Batman'ın Kozluk ilçesine kaydırılmış. Valilik, konu hakkında soruşturma başlattı.
 

Nüfus Müdürlüğü'ne gelen Tatvanlı vatandaşlar, nüfuslarının Bitlis ilinde veya Batman-Kozluk ilçesinde olduğunu görünce, hayretler içerisinde kaldılar. Durumun farkına varan Tatvan Belediyesi de, çalınan nüfusuna sahip çıkmak için kolları sıvadı. Belediye, olayın takibi için dava açarak avukat tuttu.
 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tatvan Belediyesi avukatlarından Hasan Aldanmaz, Tatvan nüfusunun internet üzerinde iki farklı yere kaydırıldığını söyledi. Aldanmaz, ilçe nüfusunun en az 10 bininin kayıp olduğunun belgelerle tespit edildiğini belirtti.
 

Valiliğin soruşturma başlattığını, soruşturma sonucunda suça karışanlar hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Aldanmaz, "İnanılması güç ama maalesef doğru olan bir olayla karşı karşıyayız. Sürekli göç alan ilçemizin 2010 yılında nüfusunun azaldığı fark edilince nüfus müdürlüğümüz tarafından durum kaymakamlığa bildirildi." dedi.
 

Aldanmaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün acil olarak bu suiistimallere karşı önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok ise, "Diğer illere aktarılan 12 bin kişilik nüfusun tekrar Tatvan ilçesine geri kazandırılması için gereken birimlere başvuruda bulunduk." dedi. Başkan Ok, "Nüfusun düşmesi demek, ilçeye gelecek hizmetlerin de azalması demek." diye konuştu.
 

Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan ise, sorunun Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'nden kaynaklandığını belirterek, "Bu öyle sıradan bir olay değildir. İlçe belediyesine gelen para, ilçe nüfusunun sayısına eşdeğer gönderildiği için hizmetlerde de aksamalara yol açacaktır." açıklamasında bulundu. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler