YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatvan'daki afet konutlarında başıboş hayvanlar konaklıyor
Tatvan'daki afet konutlarında başıboş hayvanlar konaklıyor
25 Aralık 2015 22:02
Bitlis'in Tatvan ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan ve atıl durumda olan afet konutlarında başıboş hayvanlar konaklıyor.

Yıllar önce boşaltılan köylerdeki aileler için hazırlanan ve sonrasında boş kaldığı için atıl duruma gelen TOKİ bölgesindeki afet konutları şimdilerde başıboş hayvanların konaklama yeri ve uyuşturucu kullananların mekanı haline geldi.
    
Bir süre de Suriyelilerin kullandığı harabe haldeki konutların bu durumu mahalleye ve mahalledeki okullara yakın olması öğrencileri ürkütürken, velileri ve mahalle sakinlerini de tedirgin ediyor.
    
Kaderine terk edildiği için atıl duruma gelen afet evleri için ilgili makamlara dilekçe verdiğini ve daire sahipleriyle görüşebilme çabalarına rağmen her hangi bir sonuç alamadığını belirten Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Menahin Dağdagül, bu sorunun çözülmesi için ilgililerden yardım istedi.
    
Boş kalan ve atıl durumda olan afet evlerinin her geçen gün tehlike saçmaya başladığını kaydeden Dağdagül, şöyle konuştu;
    
"Cumhuriyet Mahallesi yeni konutlar mevkiinde 2000'li yıllarda yapılan afet konutları şuan yıkık ve harabe haldedir. Bu afet konutları o dönemlerde boşaltılmış olan köy halkı için yapılmıştı. Ama maalesef o zamandan şimdiye kadar bu konutlardaki daire sahipleri evlerini teslim almamış ve hepsi atıl duruma gelmiştir.

Şuan uyuşturucu kullananların mekanı haline gelen ve suça elverişli hal alan bu harabe evler, aynı zamanda başıboş hayvanların da konaklama yeri oldu.

Başka amaçlarda kullanılan afet konutları mahalle sakinlerini, öğretmen ve velileri tedirgin ederken, öğrenci ve çocuklarda korku oluşturuyor. Yeni Konutlar Mevkii'ndeki iki katlı evlerin harabeye dönüştüğü ve suç işleyen şahısların barınağı haline geldiği için mahallede tehlike oluşturduğu gerekçesiyle bu atıl durumdaki evlerin yıkılmasını talep eden dilekçe ile Bitlis İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne başvuru yaptık.

Ama ne yazık ki, konutların hak sahiplerine dağıtıldığı için hak sahipleriyle irtibata geçmemizi belirten bir cevap yazısıyla karşılaştık. Aradan bir yıl geçmesine rağmen hiçbir önlem alınmadı. Tehlike, suç, kirlilik ve hastalık saçan bu soruna biran önce bir çözüm bulunmasını istiyoruz."
    
Konuyla alakalı Tatvan Kaymakamlığı'na dilekçe yazdığını ve kaymakamlık makamından destek beklediğini ifade eden Dağdagül, yetkililerden yardım isteyerek "tüm mahalle sakinlerinin ortak sorunu haline gelen bu durumu acilen çözmelerini diliyoruz" dedi.
    
Bedel veya kira alınmadan köy halkının ikamet etmeleri için yapılan ve hak sahiplerine verilen konutlara kimsenin yerleşmediğini ifade eden mahalle sakinlerinden Abdulmecit Özdemir da, Çatakdeğirmen Köyü halkı için yapılan 110 konuta kimsenin gelip yerleşmediğini, kendi konutunda kendisinin 8 yıldır ikamet ettiğini, Devletin ve hak sahiplerinin ilgisizliğinden dolayı oturduğu evin üst ve alt tarafındaki bütün evlerin kullanılamaz hal aldığını, konutların onarılması veya yıktırılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi.
    
AFAD'ın hak sahipleri meselesini biran önce çözmesi gerektiğini belirten Tatvan Kaymakamı Murat Erkan ise, "Bu konuda AFAD'ın çalışma yapması gerekiyor. Ya hak sahiplerini bulup teslim etsin ya da yıkılması gerekiyorsa yıksın. Bu konunun biran önce çözülmesi gerekiyor. Mahalle sakinleri ve vatandaşların mağdur olmaması için bu konuyu sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.

Bitlis Afet ve Acil Durum İl Müdürü Maşallah Bayav da, afet konutlarının Evini Yapana Yardım (EYY) yöntemiyle yapılarak hak sahiplerine borçlandırmalı olarak teslim edildiğini söyleyerek, "Afet konutu talebinde bulunan vatandaşlar için bu konutlar yapıldı ve ilk 2 yıl ödemesiz 18 yıl taksit şeklinde geri ödemeli olarak hak sahiplerine teslim edildi. 

Hak sahiplerinin bazıları taksitlerini ödüyor, büyük çoğunluğu da ödemiyor. Tüm taksitlerini ödeyenler tapu almaya hak kazanıyor. Kredi imkanı sağlayarak yapımını tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiğimiz bu konutlara müdahale etme gibi bir şansımız yok. O evlerin tüm sorumluluğu hak sahiplerindedir. Biz yıkamayız veya iyileştirme yapamayız. Konutları teslim ettikten sonra kredi taksitlerinin ödenip ödenmediğini takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler