YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatlı su balıkları için müze kuruldu
Tatlı su balıkları için müze kuruldu
03 Mayıs 2015 19:45
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından Türkiye'nin tatlı su balıklarının örneklerinin yer aldığı müze kuruldu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Turan, yaptığı açıklamada, çalışmalarına 2005 yılında başlanan müzeyi uzun uğraşlar sonucu faaliyete açtıklarını söyledi.

Müzede 250 tatlı su balığının bulunduğunu dile getiren Turan, bunların 130'unun endemik türler olduğunu ifade etti.

Turan, müzedeki balıkların Türkiye'ye özgü türler olduğunu belirterek, "Bunlar, dünyanın başka bir yerinde dağılım göstermiyor. Deniz balıklarıyla birlikte müzede 300'e yakın tür var" dedi.

Müzedeki balık türlerinden 26'sının, üniversitedeki öğretim üyelerince tanımlandığına işaret eden Turan, şu değerlendirmede bulundu: 

"Bunlar da sadece bu müzede var. Bu örnekler son derece önemlidir. Yüzyıllarca saklanması gereken örneklerdir çünkü yeni türü tanımlarken mutlaka ilk tanımlananı görmek, mukayese yapmak zorundayız. Bu örnekler altın değerinde." 

Turan, henüz işin başında olduklarını, eksiklikleri kısa zamanda tamamlayarak müzeyi geliştireceklerini de kaydetti. Turan, müzeye gerek iç sularda gerekse denizde dağılım gösteren omurgasız balık türlerini de koymak istediklerini söyledi.

Müzenin halka açık olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turan, zor şartlar altında ve kısmi desteklerle açtıkları müzeyi, kente ve Türkiye'ye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler