YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatilcileri milyonlarca lira dolandırdılar
Tatilcileri milyonlarca lira dolandırdılar
05 Eylül 2013 21:14
Yabancı uyruklu şahıslar tatilcilerin kartlarını kopyalayıp milyonlar çekti.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde bir ihbarı değerlendiren jandarması ekipleri, ATM'lerden kredi kartı kopyaladıkları iddia edilen yabancı uyruklu iki şahsı gözaltına aldı. Operasyonda, şüphelilerin kaldıkları otel odası ve araçlarında çok sayıda suç aleti de ele geçirildi. Şüphelilerin, çok sayıda tatilcinin banka ve kredi kartlarını kopyalayıp hesaplarından milyonlarca lira para çektikleri tespit edildi.

Jandarma ekipleri, ihbar üzerine ülkesine dönmekte olan yabancı uyruklu iki şahsı, kaldıkları otelde yakaladı. Romanya vatandaşı olan şahısların tedirgin davranışlarından şüphelenen otel görevlileri, jandarmaya bilgi verdi. Şahısların, kaldıkları otel odasında ne olduğunu bilmediği, şüpheli aletler gördüğünü belirtti. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, otel çevresinde gerekli emniyet tedbirlerini alarak cumhuriyet savcılığının talimatı üzerine otel odası ve şüphelilerin araçlarında arama yaptı. Aramalarda, kredi kartı kopyalama cihazı ve çok sayıda suç aleti ele geçirildi.

Yabancı uyruklu şahısların kullandıkları araç içerisinde yapılan aramada da bir dizüstü bilgisayar, telefon bataryaları ile beslenen 3 adet kredi kartı kopyalama cihazı, ATM'lere bankamatik kartın girişini sağlayan 4 mekanizma, tablet bilgisayar, 2 adet cep telefonu, 1 adet navigasyon cihazı, alyen anahtar takımı, harici hafıza kartı, çeşitli sayıda telefon bataryası, çeşitli miktarda pasaport, tornavida, kargaburun, keski pense, demir testeresi, kopyalamada kullandıkları çift taraflı bant, Japon yapıştırıcısı, kopyalama cihazını çıkartırken kullandıkları etanol alkol, içerisinde muhtelif kablolar, bant ve lehim makinesi ile zımpara ve eye vb. malzemelerin bulunduğu alet çantası ele geçirdi.

Otele, malzemeleri almak için geldiklerini beyan eden yabancı uyruklu iki şahıs, Balıkesir Jandarma Komutanlığı'nca gözlem altına alındı. Yabancı uyruklu şahısların, Edremit Körfezi'nde çok sayıda tatilcinin banka ve kredi kartlarının kopyalayıp hesaplarından milyonların telaffuz edildiği yüklü miktarda para çektikleri tespit edildi.

Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı, Körfez'deki bankalara “kart okuyucu” vasıtası ile şu ana kadar ne kadar çekildiğinin tespitine yönelik çalışmalar ile adli soruşturma başlattı.

 

CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler